En Avantajlı Şekilde Emekli Olmak İçin Neler Yapmalıyım?

yorumsuz
33 views
 En Avantajlı Şekilde Emekli Olmak İçin Neler Yapmalıyım?

Milyonlarca çalışan uzun yıllar çalıştıktan sonra en avantajlı şekilde nasıl emekli olacakları konusunu düşünmektedir. Milyonlarca insanın emekliliğinde daha rahat etmek istediği ve emekli olduktan sonra en yüksek maaşı almak istediği yadsınamaz bir gerçektir. Peki milyonlarca çalışan en avantajı şekilde nasıl emekli olabilir?

Son Statü Belirleyici Çok Önemlidir

Milyonlarca çalışan Çalıştıkları iş yerine göre farklı şekilde sigortalamaktadır.

İşçiler SSK, işverenler bağkur, memurlar emekli sandığından emekli olurlar.

Peki Bunlar İçinde En Avantajlısı Hangisidir?

SSK, Bağkur ve emekli sandığıdan emekli olan çalışanlar arasında en avantajlı olan SSK’dan emekli olan çalışanlardır.

Nasıl Avantajlı Olunur

İşçi esnaf veya memur olanlar emeklilik günleri yaklaşırken en avantajlı şekilde nasıl emekli olurum sorusunu kendilerine sık sık sorarlar. İşte emekli olmayı düşünen ve en avantajlı şekilde emekli olmak isteyen kişilerin bu sorusuna cevap son statü belirleyicidir.

Son Statü Belirleyici Nedir?

Son statü belirleyici emeklilik tarihinden önceki  son yedi yılın yarısından bir fazlası olan 1261 gün sürenin hangi statüde geçtiğini belirleyen durumdur. İşveren Bağ-Kur’lu ilken, işçi SSK’lı  olarak emekli olmak isteyenler 1261 gün süresine dikkat etmelidir. Çünkü emeklilik durumunu belirleyecek olan sayı emeklilik süresinin yarısından bir fazlası olan 1261 gündür. 1261 günü SSK’lı olarak geçirenler ancak SSK statüsünde emekli olabilir.

Nasıl Emekli Olacağını Bu Sayı Belirliyor

Emeklilik yaşı gelmeden son 1261 gün nasıl geçtiyse emeklilik durumu o statüde sonuçlanır, aksi taktirde 1261 günü tamamlamayanlar bir sürprizle karşılaşarak istedikleri statüde emekli olamayabilirler. Bu yüzden emeklilikte en çok dikkat edilmesi gereken konu emeklilik tarihinden önceki son  7 yılın yarısından bir fazla olan 1261 günlük sürenin nasıl geçirildiği çok önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 9 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın