Egzamaya İyi Gelen Bitkisel Çözümler Nelerdir?

yorumsuz
57 views
Egzamaya İyi Gelen Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Deride kızarıklık, kaşıntı ve şişme benzer biçimde bazı emarelerle ortaya çıkan bir çok insanda hatta bebeklerde dahi görülebilen bir deri hastalığıdır. Bulaşıcı bir hastalık olmamakla beraber egzamaya kati çözüm yoktur. Deterjan, sabun, parfüm, kolonya, makyaj ürünleri benzer biçimde pek oldukça ürün deriye temas ederek egzamaya sebep olmaktadır.

Egzama hastalığı iyi mi geçer; ilk olarak hastalığın hangi çeşit bir egzama bulunduğunu doğrusu türünü bulmamız gerekmektedir. Bunun için uzman bir dermatologdan yardım almakta yarar vardır. Tedavi sürecinde sabır oldukça önemlidir.

egzamaya-kesin-cozum.jpg

Doktorun verdiği ilaçları tertipli kullanmak önemlidir. Eğer ilaçları tertipli kullanmanıza karşın geçmediyse ne olursa olsun doktora danışmalı değişik tedaviler uygulanmalıdır. Bu hastalıkta tedavide daha iyi netice almak için hastalığın emarelerini iyi bilmek ve erken teşhis önemlidir. Egzamaya niçin olabilecek etmenlerden uzak durmak da tedavi sürecini hızlandırabilir. Stres ve uykusuzlukta bu etmenler arasındadır. Egzamadan korunmak için cildi nemli tutmak gerekmektedir.

egzama-hastaligi-nasil-gecer.jpg

Bitkisel Çözümler

Egzamaya iyi gelen kaşıntı benzer biçimde bazı emarelerini hafifleten, cildi rahatlatan birçok nebat vardır. Bitkilerden egzamaya iyi gelen bitkisel yağlar da yapılmış olmakla beraber bunlardan bazıları şunlardır:

  • Beyaz Dut: İçerisinde bulunan vitamin ve mineral çokluğuyla mikropları öldürebilen bir meyvedir. Ek olarak içinde antioksidanlar ve kimyasallar yardımıyla de antibiyotik görevi görebilen bir meyvedir. Çoğu zaman kaynatılarak egzamalı olan bölge temizlenir.
  • Hindistan Yağı: Kuru egzamayı besleyen orta derecede yağlı asitler bulundurduğu için tedavide işe yaramaktadır.

egzamaya-kesin-cozum-var-mi.jpg

  • Badem Yağı: Tatlı badem yağının içinde bulunan şeker ve protein cildin nemlenmesini ve beslenmesini sağlar.
  • Vazelin: İçinde yağ bulunan organik bir krem olup ciltte bigün bekletilince tesiri görülecektir. El egzaması olanlar elleri hafifçe ıslakken sürerlerse rutubet tesiri daha çok olacaktır
  • Papatya: İltihap giderici bir nebat olan papatyanın yağı cildi nemlendirmede kullanılabilir ve egzamanın kaşıntı oranını hafifletir, cildin rahatlamasını sağlar.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın