E-Vergi Levhası Sorgulama Nasıl Yapılır?

yorumsuz
907 views
E-Vergi Levhası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vergi levhası, mükelleflere ilişik bazı bilgilerin ifşa edilmesi suretiyle, vergi borçlarının ödenmesinde kamuoyunun baskı ve desteklerinden yararlanılmasını elde eden bir belgedir. Ticari kazanç sahipleri, özgür meslek erbapları, adi firmalar, kolektif firmalar, zirai kazanç sahipleri, adi komandit firmalar vergi ödemekle yükümlü olup vergi levhası çıkarmak zorundadırlar. Vergi borcu sorgulama işlemleri de vergi ödemekle yükümlü kimselerin çıkardıkları vergi levhalarının borçlarını sorgulayabilecekleri şekilleri içine alır. Bunlardan bir tanesi de E-Vergi levhası Sorgulama işlemidir.

vergi-levhasi-nedir.jpg

E-Vergi borçlarını sorgulama işlemini de Gelir İdaresi Başkanlığı’ na bağlı İnternet Vergi Dairesi web adresinden bağlanılarak vergi borcu sorgulanabilir. Gelir İdaresi Başkanlığı’ na bağlı İnternet Vergi Dairesi web adresi aşağıda belirtilmiş olup E-Vergi borcu sorgulama işlemlerini de bu web adresi aracılığı ile yapabilirsiniz.

https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_VRG_LVH

Yukarıdaki belirtilen web adresine girdikten sonrasında sorgulayan kişinin TC Kimlik Numarası ve sorgulanacak kişinin yada kurumun vergi kimlik numarası, TC kimlik numarası, bağlı bulunmuş olduğu İl ve bağlı bulunmuş olduğu Vergi Dairesinin detayları girilerek e-vergi borçları sorgulanabilir.

vergi-levhasi-nasil-alinir-2017.jpg

 Motorlu Taşıtlar Vergisi Iyi mi Sorgulanır?

Ek olarak motorlu taşıtlar vergisi borç sorgulama işlemlerini de aşağıda belirtilen web adresinden sorgulayabilir, borcunuzu kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.

https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MTV_SORGU

Vasıta vergi borcu sorgulama işlemleriniz için yukarıda belirtilen web adresine girdiğiniz de Plaka numarasını, TC kimlik numarasını yada vergi kimlik numarasını, tescil tarihini, hususi plakanız var ise hususi plaka kısmına evet butonuna, hususi plakanız yok ise hayır butonuna basarak lüzumlu sorgulama işlemini başarı ile yapabilirsiniz.

arac-vergisi-borc-sorgulama.jpg

E-vergi levhası sorgulama işlemleri E-devlet üstünden de yapılabilir. E-Devlet’ e giriş yaptığınız da orada bulunan vergi dairesi borçları sorgulama ekranlarından vergi levhası borçlarını sorgulama işlemlerini kolaylıkla yapabilir, vergi borçlarını ödeme işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet sistemine girmek için aşağıda verilen web adresini kullanabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 16 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın