E-Devletten Yurt Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır?

yorumsuz
29 views
E-Devletten Yurt Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yükseköğretim öğrencilerinin başvurduğu kredi ve yurtlar kurumunun yurt müracaat sonuçlarının açıklanmasıyla beraber yurtlara kayıtlar başladı. Sonuçların KYK web sitesinden açıklanmış olduğu ve oradan öğrenilerek kayıtların yapıldığı bilinmektedir. İlk kez üniversiteye giren yada ara derslik öğrencilerinin başvurularının sonuçlanmasıyla kayıtlar e-Devlet üstünden yapılmaktadır.

kyk-yurt-kayit-ucreti.jpg

KYK Yurt Kayıtları İçin Lüzumlu Olan Belgeler

  • Önceliği olanlar için alınacak olan Öncelik Belgesi. (Gazi ve şehit evlatları, anne ve babası vefat etmiş olanlar, ulusal sporcular, Darüşşafaka lisesini bitirenler)
  • 4 tane vesikalık fotoğraf. (Son 6 ay içinde çekilmiş olmasına dikkat edilmeli.)
  • Engelli ebeveyni olanların alacakları rapor. (%40 ve üstü)
  • Kimlik, depozito tutarı ve yurt ücretiyle beraber alıntı yada dekont.
  • 18 yaşından ufak olanlar için alınacak olan aile onay belgesi.
  • Kayıt tarihinden itibaren 1 ay içinde ibraz edilecek olan aynı öğretim döneminde yükseköğretime süregelen kardeşe ilişkin talebe belgesi.

yurt-icin-kayitli-olan-belgeler.jpg

Yurt için kayıtlı olan belgeler bu şekilde sıralanmaktadır. Belgelerin hazır olması halinde e-devlet üstünden yapılacak ön kayıt formu doldurulup, müracaat sonucundaki yurt kurumuna belgeleri iletebilirsiniz.

Sonuçların duyuru edilmesinden sonrasında yurt hakkı kazanan talebe kendilerine verilen süre içinde Ziraat Bankası’na yada yurtkur web sitesi içindeki e-ödeme sisteminden yurt ücretlerini ödeyebilirler. KYK yurt kayıt tutarı içinde güvence bedeli de dahildir. İlk verilen kayıt tutarı içinde yurttan ayrılan talebe güvenci bedelini de geri almaktadır. Yurtların aylık tutarı 150-265 TL içinde değişkenlik göstermektedir.

KYK yurt kaydı için lüzumlu belgeler ve kayıt tutarı e-Devletten meydana getirilen ön kayıt başvurusunun doldurulmasından sonradır. www.turkiye.gov.tr adresinden TC kimlik numaranızla giriş yaptıktan sonrasında “Yurt Kayıt İşlemleri” linki üstünden kayıtlar yapılmaktadır. Bu sayede elektronik ortam üstünden ön kayıt alınması da öğrenciler için kolaylık sağlamaktadır.

kyk-yurt-kaydi-icin-gerekli-belgeler.jpg

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 10 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın