E-Devletten Sagmer Sorgulama Nasıl Yapılır?

yorumsuz
85 views
E-Devletten Sagmer Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yapılandırıldığı günden bu yana, vatanımızda en fazlaca kullanılan siteler içinde yer almayı başaran E-devlet yardımıyla ulaşmak istediğiniz birçok bilgiye dakikalar içinde haiz olabilirsiniz.

TC ile genel sıhhat sigortası sorgulama, adli sicil kaydı, sıhhat sigortası borcu sorgulama, imtihan detayları E-devlet yardımıyla ulaşabileceğiniz informasyon ve belgelerden yalnızca birkaçıdır.

tc-ile-genel-saglik-sigortasi-sorgulama.jpg

Peki SAGMER Nedir?

Sıhhat Sigortaları Nezaret ve Data Merkezi (SAGMER), her türlü sıhhat sigortası faaliyetlerinin izlendiği merkezdir. Ne kadar sıhhat sigortası poliçesi satılmış olduğu, üretilen prim miktarı ve bunun karşılığında meydana getirilen ödemelerin tutarı şeklinde istatistikleri meblağ.

saglik-sigortasi-borcu-sorgulama

E-Devlet’ten Sıhhat Sigortaları Poliçe Sorgulama İşlemi Iyi mi Yapılır?

E-devlet sisteminize, elektronik imza, mobil imza, web bankacılığı yada e-devlet şifresi ile giriş yapabilirsiniz. Elektronik imzayı, hususi e-imza sağlayıcılardan belirli bir ücret karşılığında temin edebilirsiniz. Mobil imza kullanmak isterseniz, GSM operatörünüze müracaat yaparak m-imza sahibi olabilirsiniz. Günümüzde yaygın olarak kullanılmakta olan web bankacılığı, birçok elektronik sistemle uyumlu hale getirilerek güvenli bir giriş yolu olarak da birçok sisteme giriş için tercih edilmektedir. E-devlet sistemi ile uyumlu bankaların web şubelerini kullanan vatandaşlar bu yolla da e-devlet sistemine giriş yapabilir.Bir öteki yol ise PTT şubelerindeki gişelere nüfus cüzdanız ile müracaat yapabilir, 2 TL karşılığında e-devlet şifrenizin sahibi olabilirsiniz.

Gizyazı sahibi olduktan sonrasında “turkiye.gov.tr” adresine giriş yapabilirsiniz. Siteye giriş yaptıktan sonrasında sağ üst köşede bulunan “Sisteme Giriş” butonuna tıklayınız. Oluşturulan penceredeki belirtilen boşluklara TC kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizi girerek sisteme girişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sisteme girdikten sonrasında karşınıza kendi sayfanız gelecektir. Isterseniz sağ üst bölümdeki arama çubuğuna “SAGMER Sorgulama” yazıp aratabilirsiniz. Bir öteki seçenek ise sayfada sol üst bölümde yer edinen “Hizmet Adı “çubuğuna “SAGMER Sorgulama” yazabilirsiniz. İki seçenekte de çıkan sonuca tıklayarak sıhhat sigortası genel poliçenize ulaşabilirsiniz.

sagmer-sorgulama.jpg

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 9 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın