E–Devlet’ten Nüfus Kayıt Örneği Sorgulama Nasıl Yapılır?

yorumsuz
59 views
E–Devlet’ten Nüfus Kayıt Örneği Sorgulama Nasıl Yapılır?

Nüfus kayıt örneği gerektiği durumlarda ilgili kuruma gidip, sıra beklerdik. Sıramız erişince belgemizi alırdık, bir de götürüp kaşe ve imza yaptırırdık. Bunların hepsi ayrı birer birimdi ve her birinin önünde ciddi bir yoğunluk olurdu. Hem çalışan yorulmuştu, hem de hepimiz gidip gelmekten yorgun düşmüştük.

nüfus-kayıt-sureti.jpg

Sadece E – Devlet sisteminin yaşamımıza girmesi ile kişiye ilişik tüm devlet kanallarındaki bilgilere aynı internet sayfası üstünden ulaşılabiliyor. Kişinin adli sicil kaydı, işsizlik ödeneği, nüfus detayları, hatta üstüne kayıtlı olan telefon hatlarına bile e – devlet üstünden ulaşılabiliyor.

nüfus-kayit-örnegi-cikarma.jpg

İnternet üstünden aile nüfus tablosu sorgulama işlemi yapabilmek için ilk olarak yapmanız ihtiyaç duyulan işlem e – devlet sistemine TC kimlik numaranız ve şifreniz ile beraber giriş yapmaktır. Şifrenizi bilmiyorsanız en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz yada e – devlet üstünden isimden sorgulama bölümünü tıklayarak da giriş yapabilirsiniz.

aile-nufüs-sorgulama-tablosu.jpg

Aile nüfus kayıt örneği ihtiyacınız olduğunda, tüm devlet kurumları ile ilgili informasyon ve belgelere e – devlet üstünden ulaşabileceğinizi daha ilkin belirtmiştik. Aile nüfus kayıt örneği nereden alınır diye düşünmenize gerek kalmadan şifreniz ile giriş yaptığınız e – devlet sistemi üstünden Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ ne giriş yapmanız gerekmektedir. Peşinden alt başlık olarak Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Sorgulama butonunu tıklamanız gerekmektedir. Çıkan ekranda bir bilgilendirme yazısı olacaktır, o yazıyı kabul etmemeniz halinde nüfus kayıt örneğine ulaşamazsınız. Kabul ettikten sonrasında çıkacak olan ekranda sizin kimlik bilgileriniz doğrulama amaçlı çıkacaktır ve nüfus kayıt örneği sorgulama formu gelecektir. Nüfus kayıt örneği sorgulama formunda, belgeyi ne için talep ettiğiniz size sorulacaktır. Buton üstünden seçiminizi yaptıktan sonrasında, işleminiz sona ulaşacaktır. İşte tek yapmanız ihtiyaç duyulan e- devlet sistemine giriş yapmanızdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 15 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın