E Devlet’ten İşsizlik Ödeneği Ödemesi Nasıl Sorgulanır?

yorumsuz
66 views
E Devlet’ten İşsizlik Ödeneği Ödemesi Nasıl Sorgulanır?

Devletimizin işten ayrılan çalışanları mahdur etmemek adına yapmış olduğu bir çalışmadır işsizlik ödeneği. Birçoğumuz işten ayrıldıktan sonrasında büyük bir ürkü içinde buluruz kendimizi. İşsizlik başvurusu için lüzumlu şartları sağlıyor muyum,

issizlik-maasi-ne-zaman-yatar.jpg işsizlik başvurusu müracaat sonucu ne süre belli olur, yeni bir iş bulana kadar kaç ay süre ile işsizlik ödeneği alabilir şeklinde…İşsizlik ödeneği alabilmeniz için ilk olarak belirli şartları yerine getirmiş olmanız gerekmektedir. Bu şartlar; kendi isteğiniz ve kusurunuz olmadığı halde işi olmayan bırakılmış olmanız, iş akdi feshinde geriye dönük 120 gün süresince sigorta primlerinin tertipli olarak yatırılmış olması ve son 3 yıl içinde minimum 600 gün priminizin yatırılmış olması şeklindedir. Bu şartları sağlıyorsanız, iş akdi feshinizi müteakip 30 gün içinde TC kimlik belgeniz ile İşkur’ a gidip başvurunuzu yapabilirsiniz.30 gün içinde gitmemeniz halinde iş akdi feshiniz itibariyle geçen süre, sizin işsizlik ödeneği sürenizden düşürülür.

issizlik-maasi-nasil-alinir-2017.jpg

İşsizlik Maaşı Müracaat Neticeleri

İşsizlik maaşı başvurusu sonucu kaç günde sonuçlanır diye düşünecek olursak, en geç bir ay diyebiliriz. Eski çalıştığınız işyerinin sizin çıkışınızı yapmasının peşinden İşkur tarafınca müracaat sırasına alınırsınız. Başvurunuzun en geç bir ay içinde sonuçlanmasının peşinden telefonunuza SMS yolu ile başvurunuzun sonucu gelir.

issizlik-maasi-basvuru-sonucu-kacgünde-sonuclanir.jpg

İşsizlik ödeneğinizin müracaat sonucunu E – Devlet üstünden de denetim edebilirsiniz. İnternette arama motoruna e devlet işsizlik ödeneği sorgulama olarak yazmanız halinde, E – Devlet’ in resmi web sitesine yönlendirilirsiniz. E – Devlet’ e TC kimlik numaranız ve şirfeniz ile giriş yaptıktan sonrasında, e- hizmetleri tıklayarak ‘İşsizlik Ödeneği Ödemesi’ bölümünden işkur tarafınca tarafınıza hangi tarihler içinde ödeme yapılacağı, yapılacak ödemelerin tutarlarının nasıl sonuçlanacağı vs. şeklinde bilgilere ulaşabilirsiniz. Görüldüğü şeklinde hem işsizlik döneminizde mağduriyetinizin azaltılması sağlanmış oluyor, hem de bu hizmetleri oturduğunuz yerden sorgulayabiliyorsunuz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 20 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın