E-Devletten Askerlik Durum Belgesi Nasıl Alınır?

yorumsuz
51 views
E-Devletten Askerlik Durum Belgesi Nasıl Alınır?

Askerlik her genç adamın vatani görevini yerine getirmesi için bir fırsattır. Askerlik yaşı 2014 yılına kadar 20 iken hükümetin yapmış olduğu emek harcamalar neticesinde askerlik yaşı 21 olarak belirlendi. Askerlik yaşı düzenlemesinin yanı sıra askerlik dönemleri de düzenlendi. 15 ay olan askerlik süreci 12 aya düşürülerek uzun dönem askerlik kısaltıldı. Bunun yanında askerliğin ertelenmesi tecili mevzusu da askerlik yaşlarının yanında en dikkat çeken konulardan birisi. Ülkemiz eğitim yaşamı devamlı bir gelişim içinde ve üniversite çağıyla denk gelen askerlik çağı kafamızı kurcalayabilir. Bunun için sağlanan kolaylıklar ne diye sormuş olacaktır olursak?

e-devlet-askerlik-sorgulama-2017.Jpeg

Üniversite ve Askerliğin Ertelenmesi

Askerlik çağına gelmeden üniversite hayatına süregelen genç erkekler hiçbir işlem yapmasına gerek kalmadan üniversite tarafınca halledilen askerliğin ertelenmesi kolaylığıyla karşılaşmaktadır. Üniversiteler öğrenciler için askerlik şubesi faslını halletmektedir. Üniversite yaşamı bittikten sonrasında da 2 yıl erteleme hakkı devlet tarafınca erkeklere sunulan bir seçenektir. Genel anlamıyla 29 yaşına kadar erteleme mümkündür. Yüksek lisans yada doktora yapanlar ise 33 yaşına kadar erteleme olanağına sahiptirler. Askerlik durum belgesi yardımıyla meydana getirilen erteleme tarihini görmemiz oldukca rahat bir hal almıştır.

askerligin-ertelenmesi.jpg

Erteleme Zamanı Sorgulanmalı

Eğitim kurumlarının gençler yerine ilgilenilmiş olduğu erteleme işlemleri öğrencilerin tarihler mevzusunda şüpheye düşmesine niçin olabilir. Denetim edilmesi ihtiyaç duyulan bir durum olan erteleme için günümüzde devletimizin gençlere sunmuş olduğu birçok kolaylık mevcuttur. Askerlik şubelerinin önünde beklemeye gerek kalmadan halledebileceğimiz askerlik durum belgesi şu demek oluyor ki erteleme tarihimizi askerlikle ilgili durumumuzu görmemizi elde eden belge için devlet hangi imkanı sunmuş acaba?

askerlik-durum-belgesi.png


E-Devlet ve Kolaylık

Günümüzde birçok işlemimizi kolaylıkla halledebildiğimiz birçok mevzuda bizlere yardım eden E-Devlet askerlik durum belgesi sorgulama mevzusunda da bizim yanımızda ve birkaç saniye kadar uzağımızda. E-Devlet şifrelerini minik bir miktar ile PTT vesilesiyle elde edebiliriz. Almış olduğumuz bu şifreler yardımıyla ve T.C. numaralarımızla kolaylıkla web üstünden E-Devlet’i ziyaret edebiliriz. Bu sayfaya giriş yaptıktan sonrasında yapmamız ihtiyaç duyulan tek şey hizmet arama kısmına askerlik durum belgesi yazmak ve çıkan başlık vesilesiyle belgemizi oluşturmak .

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 23 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın