E-Devletten Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulaması Nasıl Yapılır?

yorumsuz
91 views
E-Devletten Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Aracınızın plakasına kesilmiş olan cezaları öğrenmeniz için artık ilgili kuruma gitmenize gerek yok. Aracınızın plakasına yazılmış olan bir yıl öncesine kadar olan cezaları tek tuşla öğrenmeniz artık mümkün. E – devletten vasıta plakalarına kesilmiş olan cezaları kolaylıkla sorgulayabilirsiniz. Bunun için ilk olarak sisteme TC kimlik no ve e-devlet şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonrasında vasıta trafik cezası sorgulama işlemi için; sistemden Güvenlik Genel Müdürlüğü hizmet birimine girmeniz gerekmektedir.

arac-trafik-cezasi-sorgulama.jpg

Oluşturulan ekranda ‘Vasıta Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama’ sekmesini tıklamanız kafi olacaktır. Plakadan vasıta borç sorgulama işlemi esnasında, son bir yıl içinde vasıta plakanıza kesilmiş olan cezalar ekrana gelecektir. Son bir yıl içinde kesilmiş olan ceza olmaması halinde, ‘Vasıta Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama’ ekranında; ‘Son 1 yıl içinde adınıza kayıtlı vasıta plakasına yazılan herhangi bir ceza bulunamadı’ şeklinde bir uyarı yazısı çıkacaktır.

e-devlet-arac-borc-sorgulama.Jpeg

Sadece, plakadan borç sorgulama işleminde; son bir yıl ierisinde aracınıza kesilmiş olan ceza olması halinde, kesilen cezaya ilişik bilgiler (cezanın yazıldığı yer, tarih, saat ve ceza işlem tutarı) de ekranda çıkacaktır. Ekranda görülen bilgilerden, plakaya kesilen cezalara ulaşmak bu şekilde mümkün olmaktadır. Ek olarak açık olan ekrandaki ‘detay’ sekmesine tıklayarak da cezanız ile ilgili detaylara ulaşmanız da mümkündür.

e-devlet-trafik-cezasi-sorgulama.jpg

Yukarıdaki yönergeleri takip ederek, e-devlet aracılığı ile aracınızın plakasına yazılan cezaları tek tuşla öğrenebilmek artık bu kadar kolay hale geldi. Tek tıkla ulaşabildiğiniz bu bilgiler yardımıyla; hem vaktiniz size kalmış oluyor, hem de devlet dairelerinde çalışan binlerce kişinin iş yükü azaltılmış ve zaman kazancı oluyor. Aracınızın plakasından borç sorgulaması esnasında, herhangi bir ceza bulunamaması ümidi ile keyifli sürüşler arzuluyorum

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 27 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın