E-Devletten Adli Sicil Kaydı Doğrulama Nasıl Yapılır?

yorumsuz
45 views
E-Devletten Adli Sicil Kaydı Doğrulama Nasıl Yapılır?

Adli Sicil kaydı bilgilerinize en kolay ulaşım yolu E-Devlet sistemidir. Bu sisteme giriş yapabilmeniz için ilk olarak PTT şubelerinden gizyazı temin etmeniz gerekmektedir. Bu şifreyi 2 TL ücretle fazlaca kolay bir halde şubeden alabilirsiniz.

adli-sicil-dogrulama.jpg

Aslına bakarsak adli sicil kaydı doğrulama ve adli sicil kaydı sorgulama olarak değişik şekillerde aradığınız işlem tek bir işlemdir. Ve doğrusu adli sicil kaydı sorgulamadır.

E-Devlet sistemine giriş yapmak için http://www.turkiye.gov.tr adresine tıklamanız, arkasından T.C. numaranız ve E-Devlet şifreniz ile sisteme girmeniz gerekir. Arkasından sol tarafta bulunan e- hizmetler sekmesinden ‘Hakkaniyet Bakanlığı’ başlığı altında adli sicil kaydı sorgulama sekmesini bulup tıklamalısınız. Ya da bunun yerine sayfanın sağ üst köşesinde bulunan ‘hizmet adı, anahtar kelime’ yazan arama butonuna adli sicil kaydı sorgulama yazarak da istediğiniz sayfaya ulaşabilirsiniz. Bu işlem toplam 3 aşamadan oluşmaktadır.

adli-sicil-kaydi-dilekce-örnegi.jpg

Bundan sonrasında yapmanız ihtiyaç duyulan sayfadaki bilgilendirme yazısını okumak ve ‘yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum’ sekmesini işaretleyerek devam et butonuna basmaktır. Sonraki aşamada belgeyi vereceğiniz kurumu seçmeniz, belgenin niçin verileceğini seçmeniz ve belgenin verileceği kurumun adını girmeniz gerekmektedir. Bu tarz şeyleri yaptıktan sonrasında sorgula butonuna basıp devam etmelisiniz.

Sonrasında Ne Yapmalısınız?

Bu işlemleri yaptıktan sonrasında adli sicil kaydınız ile ilgili bilgileriniz bir belge halinde ekrana gelecektir. Eğer belgenizin yazılı bir çıktısını almak istiyorsanız sağ üst köşedeki ‘Dosyayı İndir’ butonuna tıklayarak bilgisayarınıza kaydetmeniz ve ondan sonra çıktısını almanız gerekmektedir.

adli-sicil-kaydi-vardir.jpg

24 saat içinde en fazla 4 tane belge oluşturabilirsiniz. Isterseniz adli sicil kaydınızın yada arşiv kaydınızın bulunmaması belgenizin Almanca, İngilizce, İtalyanca ve Fransızca dillerine çeviri edilmiş halini alabilirsiniz.

Peki, adli sicil arşiv kaydı nereden alınır? E-Devlet sisteminden, bazı Cumhuriyet Başsavcılıklarından, kaymakamlıklardan ve yurtdışı konsolosluklarından arşiv kaydı belgenizi alabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 21 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın