E- devlet’te Yeni Hizmet: Organ ve Doku Nakil Listesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

yorumsuz
102 views
E- devlet’te Yeni Hizmet: Organ ve Doku Nakil Listesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vatandaşların tüm problemleri, talepleri ve yapmaları ihtiyaç duyulan işlemleri kolaylıkla yapabileceği E-devlet’te organ ve doku nakil sıralaması sorgulaması da yapılabilmektedir. Hemen hemen sisteme yeni eklenen bu uygulama yardımıyla artık tüm vatandaşlar uzun kuyruklar beklemeden, kapı kapı dolaşmadan ve asla süre kaybetmeden bu dirimsel işlemlerini kolaylıkla halledebilecekler. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için ise e-devlet sistemine kayıtlı olmanız gerekmektedir.

Organ Nakli Bilgilerine Iyi mi Ulaşılır?

E-devlet üstünden organ ve doku nakil sıralaması görüntülemek için e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Eğer e-devlet şifrenizi bilmiyorsanız, e-devlet şifrenizi öğrenmek için herhangi bir PTT şubesine gidip şifrenizi öğrenmek adına başvuruda bulunabilirsiniz. Müracaat için ise 2 TL ücret ödemeniz gerekmektedir. Tutarı ödeyip başvurunuzu yaptıktan derhal sonrasında e-devlet şifrenizi alabilirsiniz. Şifreniz ile sisteme girdikten sonrasında aşağıda sizlerle paylaşmış olduğumuz adımları izleyerek ulaşmak istediğiniz bilgilere derhal ulaşabilirsiniz:

  • Edevlet sistemine giriş yaptıktan sonrasında hizmet sıralamasında bulunan ‘’organ nakil bilgisi sorgulama’’ sayfasına tıklamanız gerekiyor.
  • İlk yapmanız ihtiyaç duyulan kimliğinizi doğrulamanızdır. Bunu yapmak için ‘’kimliğimi şimdi doğrula’’ butonuna tıklamalısınız.
  • Kimliğinizi doğruladıktan sonrasında ise ‘’edevlet şifresi’’ kısmına tıklamanız gerekiyor.
  • Karşınızda beliren sayfaya Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı ve PTT’den aldığınız edevlet şifresini girmelisiniz.
  • Bu işlemlerin arkasından ise ‘’gönder’’ butonuna tıklayıp organ ve doku nakli detayları sorgulama kısmına gelmeniz kafi olacaktır.

Kimler Organ Bağışında Bulunabilir?

Organ bağışı mevzusunda aileler içinde birçok sorun öne çıkmaktadır. Bu problemler duygusal yada dini nedenlere dayanabilmektedir. Sadece vatanımızda organ nakli bekleyen milyonlarca şahıs bulunduğunu göz önünde bulundurmalı ve onlardan birinin de hepimiz olabileceğimizi düşünerek bu karara varmalıyız. Organlarınızı affetmek istiyorsanız 18 yaşını doldurmuş olmanız ve akıl sağlığınızın yerinde bulunduğunu belirten bir rapora haiz olmanız yeterlidir. Bu etkenler dahilinde hepimiz organ bağışında bulunabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 22 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın