E-devlet’e Nasıl Girilir? E-devlet İle Yapılan İşlemler Nelerdir?

yorumsuz
36 views
E-devlet’e Nasıl Girilir? E-devlet İle Yapılan İşlemler Nelerdir?

Hızla gelişen teknolojinin insan hayatına entegre olması ile geçmişte uzun süreler alan işlemler saniyeler içinde gerçekleşebilmektedir. Bu teknolojik gelişmelerden birisi de e-devlet sistemidir.

1. E-Devlet Ne İşe Yarar?

Kamuda verilen hizmetleri online olarak vatandaşlara sunan e-devlet sistemi yardımıyla sıra beklemeksizin işlemler yapılabiliyor. 33 milyondan fazla kullanıcısının olduğu bu sistem ile 2 binden fazla hizmetten yararlanılabiliyor.

2. E-Devlet’e Iyi mi Girilir?

Siteye giriş için www.turkiye.gov.tr adresi kullanılıyor. Siteye giriş yaptıktan sonrasında kendi sayfanıza girebilmeniz için 5 yol var. Bunlar; e-devlet şifresi ile, mobil bankacılıkla, web bankacılığıyla, T.C. kimlik kartıyla ve e-imza ile giriş. Bunlar içinde en yaygın olanı e-devlet şifresini kullanarak giriş yapmaktır.

3.E-Devlet Şifresi Ne Kadar ve Nereden Alınır?

E-devlet şifreleri PTT şubelerinden 2TL karşılığı alınmaktadır. Kapalı zarf içinde verilen bu şifrelerin alınması için bizzat müracaat yapmak gerekiyor. Bunun sebebi de kişisel bilgilere erişimin engellenmesi.

4. E-Devlet ile Meydana getirilen İşlemler Nedir?

Genel olarak bakıldığında sorgulama, informasyon alma ve müracaat işlemleri e-devlet kapısı üstünden yapılır. Sitenin sol üst kısmında bulunan butondan hangi kurumların hizmet verdiği görülebiliyor. Bu kurumlara giriş yapıldığında yapılabilen işlemler listelenir. Mesela Ulusal Müdafa Bakanlığı’na bağlı Askeralma Genel Müdürlüğü üstünden “Askerlik Durum Belgesi alma, askerlik durumunu sorgulama, Sevk Belgesi alma, benzer biçimde” işlemler yapılabilmektedir.

5. E-Devlet Şifremi Unuttum Ne Yapmam Gerekiyor?

Sistemde cep telefonu kayıtlı olması durumunda yeni gizyazı e-devlet sistemi üstünden belirleyebilirsiniz. Sadece cep telefonunuzun sistemde kayıtlı olmaması durumunda yeniden PTT şubelerine gidip işlem yaptırmanız gerekmektedir.

6. E-Devlet Şifresini Iyi mi Değiştiririm?

PTT şubelerinden verilen şifreler bilgisayar tarafınca hazırlandığından karışık ve akılda tutulması zor olsa gerek. Bundan dolayı gizyazı değişiklik yapma ihtiyacı duyulur. Gizyazı değişiklik yapma işlemi için ilk olarak mevcut gizyazı ile sisteme girilir. Ondan sonraGizyazı ve Güvenlik Ayarlarım” sekmesi üstünden yeni kullanacağınız gizyazı sisteme tanıtılır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 22 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın