E-Devlet Üzerinden Trafik Borçları Nasıl Ödenir?

yorumsuz
43 views
E-Devlet Üzerinden Trafik Borçları Nasıl Ödenir?

E-Devlet sistemi sayesinde artık tüm vatandaşlar resmi işlerini internet üzerinden halledebilmektedirler. Bütün resmi işleriniz için herhangi bir devlet dairesine gidip saatlerce kuyruk beklemek, evrak tamamlama derdiyle uğraşmak ve bir resmi daireden çıkıp diğer bir resmi daireye gitmek zorunda değilsiniz. E-Devlet hizmeti sayesinde size verilmiş olan şifreniz ve sahip olduğunuz Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız sayesinde sisteme giriş yapabilir ve yapmanız gereken tüm işlemleri bu sistem üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz.

E-Devlet Sayesinde Trafik Borçlarınızı Ödeyebilirsiniz

E-Devlet hizmetlerinden biri de trafik borcu sorgulama ve ödeme işlemidir. Aracınıza ait cezai borçlarınızı e-Devlet sistemi üzerinden görebilir ve bu borçları gene sistem üzerinden ödeyebilirsiniz. İşte, e-Devlet üzerinden trafik borçları ödeme işleminin detayları:

Trafik Cezası İnternet Üzerinden Nasıl Sorgulanır?

Trafik cezanızı sorgulamak ve borç miktarınızın detaylarını öğrenmek istiyorsanız, bu sorgulama işlemi için geliştirilmiş olan bir sorgulama uygulaması mevcuttur. Sorgulama işlemi için www.trafik.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekiyor. Açılan sayfada ‘’ Trafik Cezası Sorgulama’’ yazısına tıklayıp yeni açılan paneldeki kimlik bilgilerinizin istendiği boşlukları doldurmanız gerekmektedir. Bu bilgileri doldurduktan sonra doğrulama işlemi için ‘’Doğrula’’ butonuna basmalısınız. İşleminiz doğrulandıktan sonra karşınıza gelecek olan sekmelerden işleminize uygun olanını seçip trafik cezası sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Trafik Cezası Ödeme İşlemi

E-Devlet şifresi ile trafik borcu ödeme işlemi için yapmanız gereken öncelikle www.gib.gov.tr adresine girmektir. Bu adrese giriş yaptıktan sonra ‘’Motorlu Taşıtlar Vergi Dairesi’’ yazan yönergeye tıklamalısınız. Ardından karşınıza çıkacak olan ‘’Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme’’ yazısının bulunduğu seçeneğe tıklamalı ve burada Özel Plaka, Plaka, T.C. Kimlik Numarası, Tescil Tarihi ve Vergi Kimlik Numarası bilgilerinin bulunduğu boşlukları doldurmanız gerekmektedir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra ise ‘’Tamam’’ yazısına tıklayıp işleminizi başarıyla sonlandırabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 11 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın