E-Devlet’ ten GSS Başvurusu Nasıl Sorgulanır?

yorumsuz
24 views
E-Devlet’ ten GSS Başvurusu Nasıl Sorgulanır?

Genel Sıhhat Sigortası(GSS), herhangi bir kuruma bağlı olmayan vatandaşların toplumsal güvenlik haklarından yoksun kalmaması için çıkarılan sıhhat sigortasıdır. Toplumsal Güvenlik Kurumu, Toplumsal Yardımlaşma Ve Dayanışma dernekleri ile ortaklaşa emek harcayarak gelir testi yaptırılır. Toplumsal Yardımlaşma Ve Dayanışma vakfı sizleri GSS Gelir testi için lüzumlu evraklar hazırlamanız için yönlendirir. Tapu ve kadastro, belediyeler, maaş bordrosu almanız için bankalar şeklinde lüzumlu kurumlara lüzumlu yönlendirmeleri yapar. Gelir testiniz sonucu oluşan aylık gelirinize gore pirim borcunuz hesaplanır ve pirim ödemenizi her ay taksitler halinde ödemeniz sağlanır. Eğer gelir testiniz sonucu herhangi bir geliriniz yok ise sizlere Parasız Genel Sıhhat sigortası devlet tarafınca bağlanır.

gss-yapilandirma.jpg

Genel Sıhhat Sigortası Başvurusu için Lüzumlu Belgeler

Muhtarlıktan alınan ikamet belgesi ile Toplumsal Dayanışma Vakıfına gidilerek müracaat kayıt formu doldurulması, müracaat sahibinin toplumsal güvenlik, eş ve kendisinin yeşil kart durumu ve gelir testleri Genel sıhhat sigortası için başvurusu için lüzumlu belgeler içerisindedir. Bu belgeleri eksiksiz bir halde doldurarak sonrasında Toplumsal Yardımlaşma Vakfından aldığınız belgeler ile Toplumsal Güvenlik Kurumu’ na müracaat yapmanız gerekmektedir.

gss-prim-ödeme.jpg

Toplumsal Güvenlik Kurumu lüzumlu GSS müracaat formu ve tüm belgelerinizi dosyalayarak sizlere belirli bir süre tanımaktadır. Bu süre zarfında başvurunuz sonuçlanmış olup sigortanız başlamaktadır. Aşağıda belirtilen E-Devlet web adresine giriş yaparak başvurunuzu sorgulayabilirsiniz.

gss-basvuru-formu.png

https://www.turkiye.gov.tr/

Yukarıda belirtilen web adresinden lüzumlu bilgilerinizi girerek giriş yaptığınız da GSS pirim borç ödeme ekranından borçlarınızı sorgulayabilir ve sonrasında ödeme işlemlerini yapabilirsiniz. Genel Sıhhat Sigortası vatandaşlar için toplumsal güvenlik hakları açısından büyük ehemmiyet arz etmektedir. Genel Sıhhat Sigortası vatandaşlar için çıkarılan yasalar ile mecburi hale getirilmiştir. Sizler de Genel Sıhhat Sigortası yaptırmadınız ise yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 16 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın