E-Devlet Şifresinin Unutulması, Çalınması veya Kaybedilmesi Durumunda Ne Yapılmalı?

yorumsuz
59 views
E-Devlet Şifresinin Unutulması, Çalınması veya Kaybedilmesi Durumunda Ne Yapılmalı?

E- Devlet ve E-Devlet Şifresi Nedir?

Hızla gelişen teknolojinin gelişmesiyle beraber pek oldukça devlet hizmeti artık elektronik ortamda vatandaşlara sunulabilmektedir. Bireylerin kendileriyle ilgili olarak almak istedikleri bir ekip resmi informasyon ve hizmetleri elektronik olarak almalarını sağlamak suretiyle kurulmuş ve klasik yöntemlerden ve bürokrasiden uzak bu sisteme “e-devlet” denilmektedir.

Vatandaşların bu sisteme girip, bu sistemden faydalanabilmeleri için bir gizyazı alması gerekmektedir. Gizyazı alındıktan sonrasında her kişi, devlet kurum ve kuruluşlarınca gösterilmekte olan pek oldukça hizmete kontakt ve informasyon teknolojileri yardımıyla kolaylıkla erişebilmektedir.

Devlet kurum ve müesseselerinin sağlamış olduğu bu kamu hizmetlerine tek bir noktadan erişim olanağı olup, erişimin sağlandığı siteye de “e-devlet kapısı” denilmektedir.

E-Devlet Hizmetlerinden Faydalanabilmek İçin Iyi mi Gizyazı Alınır?

Vatandaşların kendilerine ilişik kişisel bilgilerine ve güvenli olması ihtiyaç duyulan bir ekip verilere erişebilmek amacıyla e-devlet sistemine girmeden ilkin gizyazı, elektronik imza ya da mobil imza benzer biçimde kimlik doğrulama araçlarını kullanmaları lazımdır.

E-devlet şifresi almak için yurtiçinde PTT Merkez Müdürlükleri ya da PTT’nin yetkilendirilmiş şubelerine üstünde fotoğraf ve TCKN bulunan nüfus cüzdanı, yeterlik, geçişlik vb benzer biçimde geçerli bir kimlikle şahsen başvurulması gerekir. Yurdışında ise e-devlet şifresi Türk Elçiliği yada Konsolosluklarıdan edinilebilir.

Şifreyle e-devlet sistemine girildikten sonrasında, kişinin kendisinin yeni bir şifrenin belirlemesi beklenmektedir.

Son zamanlarda bazı bankaların “web bankacılığı” aracıyla da e-devlet sistemine girilebilmesi mümkün hale gelmiştir.

 E-Devlet Şifresinin Unutulması, Çalınması ya da Kaybedilmesi Halinde Neler Yapılmalıdır?

Alınmış olunan e-devlet şifresinin unutulması, kaybedilmesi ya da çalınması halinde tekrardan e-devlet şifresi alınabilmektedir. Tekrardan gizyazı alınabilmesi için ilk başvuruda bulunulurken doldurulan profil bilgilerindeki cep telefon numarasının yada elektronik postanın Devlet Kapısı’nda doğrulatılmış olması gerekir.  Eğer bu doğrulatmalardan biri yapılmamış ise PTT Merkezleri yada Şubeleri’ne gidilerek şahsen yeni bir gizyazı alınması lazımdır.

Daha ilkin cep telefonu yada e-posta doğrulatması yapılmışsa, PTT’den yeni gizyazı zarfı alınması; cep telefonu ve e-postaya gönderilecek kodun girilmesi şekillerinden biriyle “gizyazı unuttum” seçeneği ile yeni bir gizyazı belirlenebilmektedir.

Daha detaylı informasyon almak suretiyle 160 numaralı telefondan“E-devlet İletişim Merkezi” aranabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın