E-Devlet Şifresi Nasıl ve Kaç Paraya Alınır?

yorumsuz
29 views
E-Devlet Şifresi Nasıl ve Kaç Paraya Alınır?

E-Devlet Nedir?

Devletin vatandaşlarına verdiği bir ekip hizmetlerin elektronik ortamda verilmesine e-devlet denilmektedir. E-devlet anlayışıyla beraber her insanın devlet hizmetlerine kolaylıkla ve güvenli bir halde erişmesi mümkün olmuştur. Her yurttaş yazışma teknolojileri yardımıyla devlet kuruluşlarınca sunulan hizmetlere erişebilir hale gelmiştir.

Devletin, e-devlet kapısı vesilesiyle sunmuş olduğu bu elektronik hizmetlere erişebilmek için bir ekip kimlik doğrulama araçlarına gerek kalmıştır. Bu kimlik doğrulama araçları içinde gizyazı, e- imza yada mobil imza bulunmaktadır. En yaygın olarak kullanılan “e-devlet şifresi”dir. Bu kimlik doğrulama araçlarına haiz oaaln her fert kendisiyle ilgili olan bilgiler mevzusunda, e-devlet vesilesiyle sunulan hizmetlerden rahatça faydalanabilir.

E- Devlet Şifresi Iyi mi Alınır?

E-devlet şifresi almak için başvuruların şahsen ve üstünde TCKN bulunan fotoğraflı ve geçerli bir kimlikle (nüfus cüzdanı, geçişlik, evlenme cüzdanı, sürücü belgesi benzer biçimde) beraber PTT Müdürlükleri ya da PTT Şubeleri’ne yapılması gerekmektedir. Yurtdışında ise bulunulan ülkedeki Türkiye elçiliği yada konsolosluklarından e-devlet şifresi alınabilmektedir.

Gizyazı alındıktan sonrasında e-devlet sistemine bu gizyazı ile giriş yapılabilmektedir. PTT’den alınan şifreyle sisteme ilk kez giriş icra eden kullanıcılar, giriş yaptıktan derhal sonrasındaGizyazı Değişiklik yapma” sekmesine yönlendirilerek güvenlik açısından kendilerine yeni bir gizyazı belirlemeleri istenir. Bunun sonrasında ise istenirse, e-devlet sitesindeki “Gizyazı ve Güvenlik Ayarlarım” bölümünden yeniden gizyazı değişikliği yapılabilir. Belirlenen gizyazı unutulursa PTT’den yeniden gizyazı alınarak gizyazı değiştirilebilir.

PTT şubelerinin yanısıra bazı bankaların İnternet Bankacılığı da e-devlet sistemine erişime izin vermektedir.

Gizyazı Niçin PTT Tarafınca Verilmektedir?

E-devlet sisteminde yurt genelindeki tüm vatandaşlara hizmet sunulması hedeflendiğinden, bu sistemi kullanacak kişilere ulaşılması ehemmiyet arz etmektedir. PTT de ülke genelinde yaygın bir ağa haiz ve her yerde erişilebilir olduğundan, şifrelerin dağıtılması için en uygun kurumdur.

PTT’den E-devlet Şifresi Almak Kaç Paradır?

E-devlet sistemine giriş yapmak için PTT’den alınacak ilk gizyazı için 2.- TL ödenmektedir. İlk gizyazı alındıktan sonrasında herhangi bir sebeple yeniden PTT’den gizyazı alınması gerektiğinde ise ödenecek meblağ 4.- TL olmaktadır. Eğitim edilen bu meblağ PTT’nin işlem harcamasının karşılığıdır. Alınan şifreler için senelik bir kesinti ödenmemektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 3 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın