E-Devlet Sabıka Kaydı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

yorumsuz
75 views
E-Devlet Sabıka Kaydı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinde sabıka kaydı sorgulama işlemi çok basit bir şekilde yapılabilmektedir. E-Devlet şifresi olan vatandaşlar, ‘www.turkiye.gov.tr’ adresinden giriş yaparak ‘sabıka kaydı sorgulama’ işlemini gerçekleştirebilmektedir.

E-Devlet Sicil Kaydı Sorgulama İşlemi İçin Ne Gerekir?

Kurumların, işyerlerinin veya kişisel istek üzerine alınması gereken adli sicil kayıtlarının çıktısını E-devlet şifresi olan her vatandaş alabilmektedir. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa PTT şubesine giderek 3 TL karşılığında kapalı zarfta verilen bu şifreyi alabilirsiniz. E-devlet şifreleri sadece şahıslara bizzat verilmektedir. Sizin yerinize vekâleten de olsa bir başkası şifrenizi alamamaktadır. Ayrıca internet bankacılığı kullanan bireylerde e-Devlet internet bankacılığı girişi ile şifreye almaya gerek kalmadan sistem kaydı oluşturabilmektedirler.

Adli Sicil Kaydı Sorgulaması Nereden Yapılır?

E-Devlet sistemine giriş yapan kullanıcılar sitenin sağ üst köşesinde yer alan arama yerine ‘adli sicil kaydı’ yazdığında aşağıya doğru listelenen ekranda seçim yapabilmektedir. Veya web sitesi sayfasına direk giriş yapmak için internet sayfası adres çubuğuna ‘www.turkiye.gov.tr/adli-sicil-kaydi’ yazılması yeterlidir. Web sitesine giriş yaptığınızda karşınıza gelen sayfadaki bilgilendirme yazısı şöyledir;

  • Bir gün (24 saat) içerisinde en fazla 4 adet belge oluşturulabilir. Oluşturduğunuz belgenin istediğiniz kadar dökümünü alıp, aynı özellikleri haiz kurumlar için kullanabilirsiniz.
  • Oluşturulan belgenin ne için kullanılacağı bilgisi önemlidir. Sorgulama yapmadan önce “Belgenin Neden Verileceği” alanının seçiminde dikkatli olmalısınız.
  • Oluşturacağınız sonuç belgesi, belge üzerindeki “Barkod Numarası” ve “T.C. Kimlik Numaranızı” paylaştığınız kurum, kuruluş veya kişiler tarafından “Adlî Sicil Doğrulama” hizmeti ile görüntülenebilecektir.
  • Oluşturduğunuz adlî sicil sonucu ile ilgili tereddütleriniz var ise öncelikle bulunduğunuz yerin mahalli adlî sicil bürosuna, tereddütlerinizin giderilmemesi halinde Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’ne başvurunuz.

Bu bilgileri okuduktan sonra, bilgilendirme yazısını okuduğuna dair kutucuğu işaretleyerek ‘Devam Et’ seçeneğini tıklayabilirsiniz.

Sicil Kaydı Belgesi Nasıl Doğrulanır?

E-Devlet sisteminde,  giriş yaptıktan sonra adli sicil kaydı sorgulaması yapıldığı gibi doğrulama işlemi de yapılabilmektedir. Sicil kaydı doğrulaması için, doğrudan internet tarayıcınızdaki adres satırına ‘www.turkiye.gov.tr/belge-dogrulama’ yazabilirsiniz. Böylece karşınıza gelen ekrana T.C. kimlik numarası ve barkod numarası girerek sorgulama yapılabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 9 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın