E-Devlet Mobil İmza Nasıl Alınır?

yorumsuz
37 views
E-Devlet Mobil İmza Nasıl Alınır?

‘’E-Devlet mobil imza nasıl alınır?’’ sorusunu yanıtlamaya başlamadan önce mobil imzanın ne olduğu ve ne gibi avantajlar sağlamakta olduğu konularına değinmekte yarar var. Zira tüm vatandaşları ilgilendiren bu uygulama, devlet dairelerinde yapmanız gereken tüm işlemlerin daha kısa sürede gerçekleşmesini sağlayan bir uygulamadır.

E-Devlet Mobil İmza Nedir?

E-Devlet mobil imza, tüm vatandaşlara devletin sağlamış olduğu hizmetleri veya vatandaşların talep etmekte oldukları işlemleri devlet dairesine gitmeden internet ortamında hallederken, bu işlemleri daha güvenli bir yolla yapmalarını sağlayan bir imza protokolüdür.

E-Devlet Mobil İmza Avantajları

Yukarıda sizlere belirtmiş olduğumuz protokol ile kimlik doğrulama sistemine dahil olursunuz ve E-Devlet içerisinde yapacağınız her işlemde tekrar onay alma sürecine dahil olmanıza gerek kalmaz. Kısacası E-Devlet sistemi, sizden şifre beklenen bölümlerde sizi tanıyarak şifre girme zorunluluğunuzu ortadan kaldırabilir. Dahası, cep telefonu numaranızı kullanarak GSM operatörünüzün sağlamış olduğu onay neticesinde yapacağınız her işlem ıslak imzanıza gerek kalmadan gerçekleşir.

E-Devlet mobil imzanın bir diğer avantajı ise sizlere sağladığı güvenliktir. Sizin haricinizde hiç kimse size ait olan bu bilgiler ile internette işlem gerçekleştiremeyecektir. Ayrıca işlemlerinizi görüntüleme yetkiniz olduğu için adınıza kayıtlı olan tüm işlemlerden sadece siz haberdar olabileceksiniz.

Mobil İmza Nasıl Alınır?

E-Devlet mobil imza almak için yapmanız gereken Avea ve Turkcell operatörlerine gitmektir. Bu operatörlerden birine gittiğiniz zaman e-Devlet mobil imza üyeliği yapmak istediğinizi bildirdikten sonra sizin için ön başvuru işlemi, başvuru işlemi ve son olarak aktivasyon işlemi sağlanacaktır. Bu işlemlerin hemen ardında da e-Devlet mobil imzanız hazır olacaktır. Mobil imzanız ile e-Devlet sistemine giriş yapıp kimliğinizi doğruladıktan sonra tüm işlemlerinizi daha çabuk ve daha güvenli bir şekilde halletmiş olacaksınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 8 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın