E-devlet Lise Mezuniyet Belgesi Doğrulama Nereden Yapılır?

yorumsuz
156 views
E-devlet Lise Mezuniyet Belgesi Doğrulama Nereden Yapılır?

Hayatımızın derhal her alanda diplomaya gereksinim duyduğumuz bugünlerde, geçmiş dönemlere ilişik diplomalara ulaşmak bizi birazcık zorlayabiliyor. Bilhassa ilköğretim ve lise diplomalarımıza ulaşmak, hele ki artık aynı şehirde değilsek ya da yurt haricinde yaşıyorsak daha da zor olabilir. Üstelik mezuniyet belgesi detayları için bazı durumlarda okula dilekçe vermek gerekebiliyor. Sonrasında yaşayacağımız prosedür gereği beklemeler, bu durumda bizlere ne yazık ki istemediğimiz bir vakit kaybı yaratabilir.

lise-diplomasi-sorgulama.jpg

İşte tüm bu vakit kaybını ortadan kaldıracak sistem, e-devlet sitesinde. Lise mezuniyet belgesi çıkarmak artık eskisi kadar oldukça kolay. E-devlet üstünden lise diplomasına ulaşabiliyorsunuz. Bunun için tüm yapmanız ihtiyaç duyulan internete girip www.turkiye.gov.tr yazarak e-devlet sitesine bağlanmak. Sonrasında kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yapıyorsunuz. E-hizmetler kısmından “Lise Mezuniyet belgesi Sorgulama” kısmını seçebileceğiniz şeklinde, arama butonuna da aynı şekilde “Lise Mezuniyet belgesi Sorgulama” yazarak ulaşmak istediğiniz sayfaya ulaşabilirsiniz.

ortaokul-diploma-sorgulama.jpg

E-Devlet Şifreniz Yoksa

E-devlet şifresini daha ilkin almayıp ilk kez alacak olan kişiler PTT şubelerinden temin edebilirler. Şifreyi alırken cüzi bir oranda ücret ödemeniz gerekiyor (ortalama 5 ile 10 TL arası). Eğer e-devlet şifrenizi daha ilkin aldıysanız, sistemde kaydınız var ise fakat şifrenizi hatırlamıyorsanız, giriş yaparken “şifremi unuttum” kısmından şifrenizi telefon numaranız ve kimlik bilgileriniz vasıtası ile yenileyebilirsiniz.

lise-diplomasi-cikarmak.jpg

Gördüğünüz şeklinde lise diplomanıza ulaşmanız artık fazlaca kolay. Yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey, yukarıdaki adımları izleyerek ihtiyacınız olduğunda e-devlet sitesine girmek. Böylece en kolay yoldan mezuniyet belgesi bilgilerinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Hatta bu işlemi ortaokul mezuniyet belgesi sorgulama için de gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet sitesine günün her saatinde kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapabilir hem kişisel bilgilerinize hem sigorta ile ilgili bilgilerinize hem de eğitim bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 14 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın