E-Devlet Kapısında Kişisel Bilgiler nasıl Değiştirilir

yorumsuz
31 views
E-Devlet Kapısında Kişisel Bilgiler nasıl Değiştirilir

E-Devlet, vatandaşlara devlet tarafınca verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulması anlamına gelir. Bu sayede devlet hizmetlerinin vatandaşa süratli, güvenli ve kesintisiz ulaştırılması hedeflenir. e-Devlet kapısı ise pek oldukça kamu hizmetine etkin ve verimli şekilde ulaştırma amacı ile oluşturulmuştur.

E-Devlet Kapısı Iyi mi Kullanılır?

Kişisel yada güvenlik gerektiren hizmetlere erişebilmek için gizyazı, e-imza yada mobil imza benzer biçimde kimlik doğrulama araçlarına gereksinim duyulmaktadır. Tek bir elektronik gizyazı yada imza ile pek oldukça entegre elektronik işinizi aynı adresten halledebilirsiniz  .

Kimlik Doğrulama Nedir? 

Güvenlik sebebi ile hizmetlerden yararlanmak isteyen kişilerin, öne sürdükleri şahıs olduklarının doğrulanmasıdır. Kimlik doğrulama için değişik araçlar kullanılabilir: Kullanıcı adı ve parola, e-posta ve parola vb. e-Devlet Kapısı, kimlik doğrulama için Kimlik numarası ve gizyazı, e-imza, mobil imza, T.C. Kimlik Kartı kullanır.

E-Devlet Kapısından Ne Tür Hizmetler Verilmektedir?

e-Devlet Kapısı nda Bilgilendirme hizmetleri ,Entegre elektronik hizmetler, Ödeme işlemleri, Kurum ve Kuruluşlara Kısa Yollar benzer biçimde hizmetler verilmektedir.

Entegre Elektronik Hizmet Nedir?

Entegre elektronik hizmet, kamu kurumlarının verdiği elektronik hizmetlerden e-Devlet Kapısında entegre edilmiş ve tek bir kimlik doğrulamasıyla (gizyazı, elektronik imza, mobil imza) erişilebilen hizmetlerdir.

E-Devlet Kapısının Getirmiş olduğu Kolaylıklar Nedir?

e-Devlet Kapısı; elektronik ortamdan sunulan kamu hizmetlerine tek adres olan www.turkiye.gov.tr üstünden erişim imkanı sunmaktadır. Bizzat kamu kurum ve kuruluşlarınca sağlanan kamu hizmetleri ile ilgili doğru ve güncel bilgilere yetişme imkanı sağlamaktadır. e-Devlet Kapısı üstünden alınacak bazı elektronik hizmetler için(vergi, harç vb.) ödeme yapılması gerektiğinde ödeme birimi hizmeti yardımıyla bu işlem e-Devlet Kapısı  üstünden kolayca yapılabilmektedir. e-Devlet Kapısının amacı, tek bir adres üstünden ve gizyazı, elektronik imza, mobil imza benzer biçimde kimlik doğrulama sistemleri ile güvenli bir halde kamu hizmetlerinin yurttaşlarımıza sunulmasıdır.

E-Devlet Kapısındaki Kişisel Bilgiler Iyi mi Değiştirilir

e-Devlet Kapısındaki, kontakt seçeneklerim kısmında yer edinen Cep Telefonu, e-Posta) düzeltmelerin tamamı sadece e-Devlet Kapısına kayıtlı kullanıcı hesabı ile girildiğinde yapılabilmektedir. e -Devlet kapısına giriş yaptıktan sonrasında profilim alanındaki “İletişim Seçeneklerim” alanına tıklayarak istediğiniz güncellemeleri yapabilirsiniz. Adres bilgileriniz T.C. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri veri tabanında bulunan bilgilerinizdir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 28 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın