E-devlet kapısı e-bordro sorgulama nasıl yapılır

yorumsuz
60 views
E-devlet kapısı e-bordro sorgulama nasıl yapılır

Bordro Sorgulama E-Devlet

Devir teknoloji devri ve hayatımızın her alanında artık teknoloji yerini belirlemiş durumda. Eskiden bina bina, kapı kapı dolaşıp yaptığınız tüm işlemleri artık tek tıkla ve kim bilir yüzlerce, binlerce kilometre uzaktan tek tıkla halledebileceğiniz bir dönem içerisindeyiz. Satmaca ödeme, kredi çekme, ev ve otomobil alma şeklinde pek oldukçaweb üstünden yapılabilmektedir. Üstelik bir tek e-devlet şifreniz ile.

En rahat örneğimizi verelim. Ev almak istiyorsunuz ve bunun için anlaştığınız bir bankadan kredi çekmek istiyorsunuz. Banka sizden tertipli gelirinizin belgelendiği bordronuzu istedi. Yeniden iş yerinize gidip bordronuzu talep etmek de gözünüzde büyüdüyse endişelenmenize gerek yok. Şundan dolayı tarafınıza ilişkin bu belgeyi E-Devlet üstünden kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

e-devlet.jpg

Maaş Hesaplama

Bordro; çalıştığınız işyerinin size verdiği, aylık gelirinizin detaylarıyla gösterildiği belgedir. Bilhassa bankalardan kredi çekilmek istendiğinde, bu belge bir nevi bankanın size güvenip kredi verebilmesi için sizin güvenilir biri olduğunuzun ispatı konumundadır. Ek olarak işçi maaş bordrosu hesaplama işlemlerinin istendiği ve lüzumlu bulunmuş olduğu durumlarda da gene bu belge gereklidir. Peki bu belge iyi mi çıkartılır? İki yöntem bulunmaktadır. Birincisi; çoğu zaman hepimiz tarafınca kabul gören E- devlet uygulamasıdır. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızla ve e-devlet şifrenizle giriş yaptıktan sonrasında E-hizmetler üstünden Maliye Bakanlığı kısmında alt seçeneklerde Maliye Bakanlığı E-bordro hizmetini seçerek bordronuza ulaşabilirsiniz. Eğer e-devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine uğrayarak 2 TL karşılığında e-devlet şifrenizi alabilirsiniz.

isci-maas-bordrosu-sorgulama.jpg

İkinci yol ise Maliye Bakanlığının Muhasebat Genel Müdürlüğü web sitesinden bordro alabilmektir. Bu sitede yapmanız ihtiyaç duyulan işlem; TC kimlik numaranız, memuriyet sicil numaranız şeklinde sizden istenilen detayları girmek ve giriş yapmak olacaktır. Arkasından size almak istediğiniz bordronun hangi yıla ve aya ilişkin olduğu sorulacaktır, bu ilgili alanları doldurmanız gerekmektedir. Son olarak istihdam tipi sorulacaktır. Bu işlemlerden sonrasında bordronuzu alabilirsiniz. Yalnız bankalar tarafınca meydana getirilen sorgulamada değil, maaş sorgulama yapılması ihtiyaç duyulan her alanda sizlerden istenecektir. Ve sizler bu belgeye web üstünden kolayca erişebileceksiniz.

maas-sorgulama.jpg

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 8 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın