E-Devlet İle Sgk Prim Borcu Sorgulama

yorumsuz
34 views
E-Devlet İle Sgk Prim Borcu Sorgulama

E-Devlet SGK Borç Sorgulama

Senelerce resmî kurumların kapılarında saatler süresince sıra bekleyip öğrenmeye çalıştığımız bilgiler artık birkaç dakikalık uzağınızda bulunuyor. E-devlet kapısı oluşturulduğu günden bu yana sağlamış olduğu büyük kolaylık ve birçok bilgiye ulaşılabilirlik yönünden her vatandaşın bir numaralı tercihi haline gelmiş durumda. E-devlet sistemi üstünden ulaşabileceğiniz fazlaca sayıda informasyon ve belgenin içinde T.C. kimlik no ile SGK borç sorgulama işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

TC-kimlik-no-ile sgk-borc-sorulama.jpg

SGK Prim Sorgulama

SGK prim sorgulama işlemini haiz olduğunuz e-devlet şifresi kolaylıkla yapabilirsiniz. Peki e-devlet şifresine iyi mi haiz olabilirsiniz? Bunun için değişik yollar mevcut. Elektronik imza, mobil imza, web bankacılığı yada e-devlet şifresi alımı e-devlet sistemine giriş için değişik seçeneklerdir. Elektronik imza sahibi olmak istiyorsanız, hususi e-imza sağlayıcılardan belirli bir ücret karşılığında temin edebilirsiniz. Mobil imza kullanmak isterseniz, kullanıyor olduğunuz GSM operatörünüze müracaat yaparak m-imza sahibi olabilirsiniz.

Günümüzde yaygın olarak kullanılmakta olan web bankacılığı, birçok elektronik sistemle uyumlu hale getirilerek güvenli bir giriş yolu olarak da birçok sisteme giriş için tercih edilmektedir. Siz de web bankacılığı kullanmak isterseniz bunun için web şubesini kullanmakta olduğunuz bankanın e-devlet sistemi ile uyumlu olması gerekmektedir. İnternet bankacılığı e-devlet sistemi ile uyumlu olan vatandaşlar bu yolla da e-devlet sistemine giriş yapabilir. Bir öteki yol ise PTT şubelerindeki gişelere nüfus cüzdanız ile müracaat yapabilir, 2 TL karşılığında e-devlet şifrenizin sahibi olabilirsiniz.

SGK-prim-sorgulama.jpg

SGK Borç Ödeme

E-devlet şifresine haiz olduktan sonrasında tek yapmanız ihtiyaç duyulan “turkiye.gov.tr” adresine girerek T.C. kimlik numaranız ve almış olduğunuz e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapmaktır. Sisteme girişiniz gerçekleştikten sonrasında oluşturulan sayfadaki sağ üst bölümde bulunan vasıta çubuğuna “SGK Prim Borcu Sorgulama” yazarak aratabilir ya da oluşturulan bakanlıklar sayfasından bakabilirsiniz. Bunun için listede “S” harfini bulun. S harfini bulduktan sonrasındaToplumsal Güvenlik Kurumu” nu görmüş olacaksınız.  SGK’nın en alt esnasında “Genel Sıhhat Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama”ya tıklayın. Bu bağlantıya tıklayarak borcunuzu öğrenebilirsiniz. Size ilişik olan (var ise) taksitleriniz ile ilgili informasyon edinebilir,rapor alabilirsiniz. İsterseniz web üstünden SGK borç ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

sgk-borc-odeme.jpg

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 12 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın