E-devlet Adres Değişikliği Bildirimi Nereden Yapılır?

yorumsuz
33 views
E-devlet Adres Değişikliği Bildirimi Nereden Yapılır?

Hayatta birçok şey benzer biçimde adresimiz de değişebilmektedir. Kimi zaman iş sebebiyle, kimi zaman satın alınan bir ev, kimi zaman de ev sahibi benzer biçimde sebeplerle ev, dolayısı ile adres değiştirmemiz kaçınılmaz olur.

e-devlet-adres-degisikligi

Evi değiştirdik de evin değişimi sonrası yeni adresimizin de lüzumlu yerlerde değişmesi gerekir. Bu yasal bir zorunluluktur. Bu yasal zorunluluğa yasal süresi içinde uyulmadığı takdirde cezai müeyyideyi kabul etmiş oluruz. Şu sebeple 2007 yılından itibaren tüm yurttaşlarımız ikamete bakılırsa veri tabanına kaydedilmektedir. Bu kayıt yardımıyla, ortak bir ağ vasıtası ile ilgili tüm birimlere dağıtılmaktadır. Mesela Noterlerdeki işlemlerde, SGK’ daki işlemlerimizde, askerlikle ilgili işlemlerimizde yada güvenlik birimlerince lüzumlu olacak mevzularda kullanılmaktadır.

Burada aklımıza gelen soruları şöyleki sıralamamız mümkün: “Adres değişikliği bildirim süresi nedir? E – devlet adres değişikliği hayata geçirmeye elverişli midir? Adres değişikliği cezası ne kadar?”

adres-degisikligi-nasil-yapilir

Yeni ikametgahımızı 20 iş günü içinde idareye bildirmediğimiz ve eski ikametgahımızı bizlerden sonrasında birisi ikametgah olarak bildirdiği takdirde otomatikman sistemden düşeriz. Dolayısı ile devlet hakkımızda cezai işlemi yapar. Bu ceza faizlenmiyor, yeniden da edilmiyor, doğrusu bir kere yiyorsunuz. Ceza miktarı 300 – 400 TL arasındadır.

adres-degisikligi-karar-örnegi

Peki, Adres(ikametgah) Değişikliğini Iyi mi Yapacağız?

 

Bu işlem, Nüfus Müdürlükleri aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir. Kira kontratı, adınıza kayıtlı bir satmaca ile beraber bu işlem yapılabilir. Fakat bu işlemi yapmanın bir yolu daha var. E – devlet şifrenizin olması durumunda, sistem üstünden bu işlem yapılabilmektedir. Şu şekilde ki, şifreniz ile e – devlet sistemine giriş yaptınız. Sol tarafta bulunan Nüfus ve Vatandaşlık İşlemleri ana başlığını buldunuz. Onun altında yer edinen Adres değişikliği bildirimi başlığına tıklayın. Yeni adres bilgilerinizi buraya girerek lüzumlu güncellemeleri yapın.

E – devlet sisteminin yaşamımıza getirmiş olduğu yeniliklerden bir tanesi de budur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 14 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın