Dul Kadına Çifte Maaşa Sgk’dan İtiraz

yorumsuz
30 views
Dul Kadına Çifte Maaşa Sgk’dan İtiraz

Yargıtay’ın dul kadına hem kocadan hem babadan maaş bağlanmasının önünü açan kararına Sosyal Güvenlik Kurumu itiraz etti. Beş yüz bin kadını ilgilendiren bu kararda SGK, “kişiye tek bir maaş bağlanabilir” dedi.

Yargıtay, vefat eden eşinin maaşını alan kadına babasının emekli aylığını da alma imkanını sunarken, bu şartları taşıyan beş yüz bin dul kadının var olduğu ortaya çıktı.

Sabah’ın yaptığı habere göre; SGK, bu sayıdaki dul kadın vatandaşa çift maaş verilmesine itiraz etti.

Mahkemeye verdiği savunma dilekçesinde Kurum, “Kadınlar hem eşten hem babadan hak elde edebilir. Bu ikisi içinde yüksek olanı seçebilir” dedi.

Yargıtay’ın dul kadınların çifte maaş alabileceğine yönelik kararı, binlerce kadını harekete geçirdi.

Yargıtay, yerel mahkemenin vefat eden eşinden maaş alan kadının vefat etmiş babasının maaşını alamayacağı yönündeki kararını bozmuştu.

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2018-01-05 08:06:03Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

Kararda, 2005 yılında yapılan yasal düzenlemeye atıfta bulunulurken 1 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Reformu, yeni bir düzenlemenin habercisi niteliğini taşıyor.

Dul kadın hem eşinden hem babasından maaş alabilir mi sorusuna yanıt arayanlar, SGK’ya başvurdular. Ancak Kuruma giden kadın vatandaşlar, ” Bu münferit bir karardır. Çift maaş uygulaması söz konusu değildir. Henüz karara ilişkin gerekçeler tarafımıza iletilmedi” yanıtıyla karşılaştılar.

Mahkeme “Alabilir” Diyor

SGK, birkaç hafta önce mahkemeye konuyla ilgili savunmasını sundu.

Kurum uzmanları, “Bu kadar vatandaşa çifte maaş bağlanması olanaksız. Kurum savunmasını mahkemeye sundu. Ödemelerin yapılması için kararın netleşmesi gerekiyor. Henüz kesinleşmiş bir karar yok. Biz maaşın kesilme maddesiyle ilgileniyoruz. Yargıtay 2008 yılında yapılan Sosyal Güvenlik reformunu göz önünde bulundurmadığı için bir kafa karışıklığı yarattı. Yargıtay, yerel mahkemenin vefat eden eşinden maaş alan kadının vefat etmiş babasının maaşını alamayacağı yönündeki kararını bozmuştu. 2003’te ölen eşinden emekli maaşı alan bir kadın, 1996’da vefat eden babasından maaş bağlanması için yaptığı müracaatın SGK tarafından reddedilmesi sonrasında Ankara 13. İş Mahkemesine dava açtı. Yerel Mahkeme, davayı reddetti ve dosya Yargıtay 21. Hukuk Dairesi’ne taşındı. Daire davacının ölen eşinden ötürü aylık almakta olsa dahi ölen babasının da aylığını talep etme hakkının olduğuna hükmetti. Dosyayı inceleyen Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, kocalarından ölüm aylığı alan kişilerin babalarından da alabileceğine hükmetti. Böylelikle hem dul hem yetim aylığı Yargıtay kararı çifte maaşın önünü açmış oldu.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 9 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın