Dul aylığı almanın yol haritası

yorumsuz
83 views
Dul aylığı almanın yol haritası

Dul Maaşı Kimlere Verilir?

Cinsiyet ayrımı yapılmaksızın karı yada kocadan herhangi birinin ölümü üstüne Toplumsal Güvenlik Kurumunun geride kalan hak sahibine verdiği aylık ödenektir. Dul maaşı alınabilmesi için vefat eden kişinin sigortalı olması gerekmektedir. Eğer vefat eden şahıs Toplumsal Güvenlik Kurumuna bağlı değilse Toplumsal Dayanışma ve Yardımlaşma Genel Müdürlüğüne Dul maaşı için müracaat yapabilirler.

dul-ödenegi.Jpeg

Eşinden Ayrılan Hanım Dul Maaşı Alabilir mi?

Eşinden boşanmış olan bayanlara dul ödeneği bağlanmaz. Sebebi ise fazlaca basittir. Dul maaşı vefat eden bir kişinin maaşının geride kalan aile üyesinden gerçek sahibi olana aktarılma durumudur. Boşanan bayanların herhangi bir geliri yoksa endişelenmenize gerek yok şu sebeple bunun da bir çözümü normal olarak var. Boşanan şahıs eski eşinden Yoksulluk ve İştirak Nafakası için talepte bulunabilir. Bunun yanı sıra boşanmış bireyler çocuk sahibiyse çocuk yetim aylığı almaya hak kazanmaktadır.

dul-maasi-sorgulama.jpg

Çocuk yetim aylığı almaya hak kazanmaktadır. Yetim aylığında da cinsiyet ayrımı yapılmaz fakat erkekler için bir yaş sınırlaması bulunmaktadır. Adam çocuk herhangi bir lisans programında okumuyorsa 18 yaşına kadar eğer üniversite eğitimine devam ediyorsa 25 yaşına kadar bu maaşı alabilir. Kız çocuklarında ise bu durum evlenene kadar geçerlidir. Eğer boşanan fert 65 yaşlarında yada daha ileri yaşlıysa o vakit devlet aslına bakarsan ona otomatikman ödenek sağlamaktadır.

dul-maasi-basvurusu.jpg

Dul Maaşı Ne Kadar?

Ilk olarak dul maaşı kimlere verilir ? Eğer maaşı bir şahıs alacak ise yarısını, iki şahıs ise %80, eğer üç ve daha çok ise Toplumsal Güvenlik Kurumu maaşının tamamını öder. Eğer vefat eden kişinin geride bıraktığı eşinin hiçbir geliri yoksa o vakit eşine maaşın %75 bağlanır. Vefat eden kişinin eşi Bağ-kurlu ise o vakit eşinin maaşının %50 sini alma hakkına haiz olur.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın