Doğum yardımında bilinmesi gereken

yorumsuz
27 views
Doğum yardımında bilinmesi gereken

Doğum Yardımı Nedir?

Doğum yardımı ya da halk içinde malum adıyla “doğum parası” 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen Ek-4’üncü maddesi doğrultusunda 15/05/2015 tarihinden itibaren Türk Vatandaşlarına ve mavi kart sahiplerine her canlı doğum için meydana getirilen ödemelere verilen isimdir.

Doğum Yardımı Ne Kadardır?

Doğum yardımı 15/05/2015 tarihinden sonrasında doğan birinci çocuğa 300 TL, ikinci çocuğa 400 TL, üçüncü ve sonraki ufaklıklara ise 600 TL ödeme yapılmaktadır.

Sadece ödemeye esas çocuk sırasının tespitinde, 15/05/2015 tarihinden ilkin dünyaya gelecek olan çocuklar da sıralamaya dâhil edilmektedir.

Kısaca 15/05/2015 tarihinden ilkin doğan çocuk için doğum yardımı alamazsınız. Bu tarihten ilkin dünyaya gelen bir evladınız varken bu tarihten sonrasında ikinci bir evladınız olursa ikinci çocuk parası olan 400 TL doğum yardımı alabilirsiniz.

Doğum Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Doğum yardımı annenin sağ ve Türk Vatandaşı olması durumunda anneye verilmektedir.

Doğum Yardımı Almak İçin Nereye Başvurulmalıdır?

Doğum yardımı alabilmek için başvurular yurtiçinde Aile ve Toplumsal Politikalar İl Müdürlüklerine ve Toplumsal Hizmet Merkezlerine ve yurtdışında ise Konsolosluklar vesilesiyle yapılmaktadır. Kamu kurum ve müesseselerinde çalışan kişilerin başvuruları ise ilgili kurumlarına yapılmaktadır.

Doğum Yardımı İkiz Bebekler İçin Iyi mi Uygulanıyor?

İkiz bebekler için doğum yardımından yaralanma için fazladan bir şart bulunmamakla beraber düzgüsel doğum için aynı şartlar geçerlidir.

15/05/2015 tarihinden sonrasında doğdukları taktirde her iki bebek için de doğum yardımı alınabilir. Saat farkı baz alınarak ilk doğan çocuk için 300 TL, ikincisi için ise 400 TL’lik doğum yardımı yapılır.

Yabancı Uyruklu Anneler Doğum Yardımından Faydalanabilir mi?

Ilk olarak annenin Türk Vatandaşı ve Mavi Kart sahibi olması kriteri aranmaktadır. Eğer ki anne yabancı uyruklu, baba ise Türk Vatandaşı olması durumunda doğum yardımı devlet tarafınca 15/05/2015 tarihinden sonraki doğumlar için verilmektedir.

Doğum Yardımında Çocuk Sınırı Var Mıdır?

Doğum yardımında bir çocuk sınırı yoktur. Bu yardım annelere 15/05/2015 tarihinden sonrasında meydana getirilen her canlı doğum için verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 3 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın