Çocuğuma Bakan Kayınvalideme Sigorta Yaptırabilir Miyim?

yorumsuz
78 views
Çocuğuma Bakan Kayınvalideme Sigorta Yaptırabilir Miyim?

Cemiyet hayatında bireyler devamlı bir koşuşturma içerisindedirler. Sabahın erken saatlerinde süregelen bu koşuşturma, akşam hava kararıncaya kadar sürmekte ve bireylerin gün içindeki tüm vakitlerini tüketmektedir. Bilhassa yeni çocuk sahibi olanların durumu ise diğerlerine gore oldukca daha zor olsa gerek. Evli çiftlerden ikisinin de çalışıyor olması durumunda yeni doğan çocuğa kimin, iyi mi ve hangi aralıklarda bakacak olması, ciddi anlamda içinden çıkılamayacak sorunlara hamile olabilir. Haliyle de bu tür durumlarda, çiftlerin kendi ebeveynlerinden yardım istemeleri de oldukça doğaldır.

Kayınvalideye Sigorta Yaptırılır Mı?

Kayınvalide yada annenizden kendi çocuğunuza bakması için yardım istemeniz, sizi hem çocuğunuzu bir yabancıya teslim etmekten kurtaracak hem de aileyle ilgili bağlarınızı daha da sıkılaştıracaktır. Sadece unutulmamalıdır ki yardım istemiş olduğunuz ebeveyninizin de vaktinden feragat etmesine niçin olmaktasınız. Dolayısıyla da ebeveyninizin yorulmasına ve dinlenmesi ihtiyaç duyulan zamanda çocuk bakmasına sebebiyet vermiş oluyorsunuz. Peki, sizin için bu şekilde bir fedakarlıkta bulunan anneye yada kayınvalideye çocuk bakmış olduğu için sigorta yapılabilir mi?

Bazı İstisnalar Mevcut

5510 sayılı kanunun Ek-9’uncu maddesiyle sağlanmaya başlanan ev hizmetleri için çalışan kişilerin sigortalı olma durumu, bu kişilerin ev hizmetleri için çalışıyor olma sürelerinin bir ay içinde bir tek bigün bile olsa sigorta yaptırılmasını mecburi kılmaktadır. Ev hizmetlerinin içinde çamaşır, bulaşık, evin temizliği, yaşlı ve çocuk bakımı benzer biçimde hizmetler bulunmaktadır. Eğer evinizde bu hizmetleri yerine getiren biri var ise, ona sigorta yapma zorunluluğunuz mevcuttur. Sadece bu durum içinde istisnalar da bulunmaktadır ve çocuk bakan kayınvalideye sigorta yaptırılması durumu da bu istisnaya dahildir.

Üçüncü Dereceye Kadar Akrabalara Yapılamıyor

Bu kural dışı ise ev hizmetlerinde çalışan kişilerin 3. dereceye kadar akraba olması durumunda bu kişilere sigorta yapılamıyor olmasıdır. Kayınvalideniz de akrabalık derecesi olarak sıhri 1. dereceden akraba konumundadır. Kısacası çocuk bakan kayınvalideye sigorta yaptırmak mümkün değildir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 16 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın