Çikolata Depresyona İyi Gelir Mi?

yorumsuz
81 views
Çikolata Depresyona İyi Gelir Mi?

Depresyon çağımızın en yaygın hastalıklarından biri haline geldi. Neredeyse her 3 kişiden 1’i depresyonda. Bununla baş etmek adına hep ustalaşmış yardım olsun, hem kişisel gelişim kitapları olsun pek fazlaca mevzuda kendimize destek aradığımız doğrudur.

cikolatanin-depresyona-etkisi.jpg

Uzunca bir zamandır yediklerimizin ve içtiklerimizin fizyolojik ve ruhsal olarak bizi pozitif yönde ya da negatif etkilediği konuşulmakta. Ruhsal olarak, yediklerimizin üzerimizdeki tesiri, bizi depresyona kadar götürebilirken, bununla birlikte tam tersi pozitif duygularla karşılaşmamıza da tesir edebiliyor. İşte tam bu aşamada depresyona iyi gelen yiyecekler ve içecekleri hayatımızın bir parçası haline getirmek büyük ehemmiyet kazanıyor. Mutluluk hormonlarını arttırmak, kendimizi iyi hissettirecek besinlere, aktivitelere, hatta organik yollara başvurmak, depresyon tedavisi sürecinde büyük rol oynuyor. Peki depresyona iyi gelen yiyecekler neler?

cikolatanin-psikolojik-etkileri.jpg

İlk madde normal olarak çikolata. Çikolatanın hormonlar üstünde ki tesiri ne yazık ki tartışılamaz bir boyutta. Bilhassa hanımefendilerin hem iyi anlarında hem de zor zamanlarında asla vazgeçmedikleri şeydir çikolata. Meydana getirilen araştırmalara ve açıklamalara bakılırsa çikolata, anti-depresan tesiri yaratıyor. Mutluluk hormonları üstünde de büyük bir tesiri var. Kısaca siz çikolata yerken bununla birlikte vücudunuz seratonin hormonu salgılamaya başlıyor ve bu aşamada depresyon oranınız büyük seviyede olmasa da bir değişiklik yaşıyor.

depresyona-iyi-gelen-yiyecekler.jpg

Çikolatanın içindeki fenetilaminler pozitif algılamalara niçin oluyor. Akabinde kandaki endorfinin artmasıyla mutluluk ortaya çıkıyor.

Kısaca genel olarak bakıldığında çikolatanın mutlulukla ve depresyonla oldukça yakından bir ilişkisi var. Kullanılan anti-depresanlar normal olarak psikiyatrik anlamda bir şeyler ifade etse bile, organik yollarla depresyon ile savaşmak hem ruhsal olarak hem fizyolojik olarak bizlere daha yararlı olacaktır.

Yalnız çikolata değil, genel olarak sıhhatli ve dengeli beslenerek organik yollarla depresyonla ve pek fazlaca hastalıkla savaşmak mümkün olabiliyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 10 Temmuz 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın