Çeyiz Parası Hakkında Merak Ettikleriniz

yorumsuz
124 views
Çeyiz Parası Hakkında Merak Ettikleriniz

Anne ve/veya babası ölmüş ve onlardan kalan emekli maaşından yararlanıyor olan kız çocukları, yetim aylığı alıyorken evlenirlerse bu aylık hiçbir başvuru gerektirmeden kesiliyor. İşte SGK da bu durumdaki bireyleri mağdur etmemek için bir nevi 2 yıl daha bu bireyi desteklemeye devam etmiş oluyor. Nasıl mı? Yazının devamında.

Çeyiz Parası, Diğer Adıyla Evlenme Ödeneği Ne Kadar?

SGK bireyin evlenmeden önceki ay hak ettiği yetim aylığı miktarını göz önünde bulundurarak bir hesaplama yapıyor. Birey aldığı bir aylık maaşın 24 katını bir defaya mahsus tek seferde alma hakkı kazanıyor. Yani birey 2 yıl daha anne babasından kalan emekli maaşından yararlanmış gibi oluyor.

Çeyiz Parası Almak İçin Nasıl Ve Ne Zaman Başvuru Yapılmalı?

Birey, evlendikten sonra evlilik cüzdanı ve nüfus cüzdanı ile birlikte bağlı bulunduğu SGK müdürlüğüne başvuruda bulunmalıdır. Aksi takdirde SGK tarafından otomatik bir ödeme yapılmamaktadır. Bireyin evlilik tarihinden itibaren 5 yıllık bir süre içerisinde bu başvuruyu yapması gerekmektedir. Çünkü 5 yıl sonrasında yaptığı başvurular geçersiz olacaktır.

Çeyiz Parasının Geri Ödemesi Var Mı?

Hayır, bu güne kadar böyle bir uygula yapılmamıştır. SGK, anne babası hayatta olmayan bireylere sahip çıkmak adına bu uygulamayı geri ödemesiz olarak yürütmektedir.

Çift Çeyiz Parası Alınabiliyor Mu?

Hayır. Hem annesi hem babası ölmüş ve her ikisinden de yetim aylığı almayı hak etmiş bir birey çeyiz parası almak için başvurduğu takdirde yalnızca tek bir ödeme almaya hak kazanıyor. Yani ona da yine bir yetim aylığının 24 katı kadar ödeme yapılmış oluyor.

Peki Çeyiz Parasından Kimler Faydalanabiliyor?

4A’ lı veya BAĞ-KUR’ lu anne babası ölmüş, onlardan kalan emekli maaşından yararlanıyor olan yani yetim aylığı alan kız çocukları, yaş sınırı olmadan, maaşlarını alıyor oldukları dönemde evlenirlerse evlilik sonrasında evlilik cüzdanları ile birlikte, bağlı bulundukları SGK müdürlüğüne başvuruda bulunarak bu paradan faydalanabiliyor.

Çalışmayı Bırakmış, Yetim Aylığı Almaya Yeniden Hak Kazanmış Bireyler Çeyiz Parası Alabiliyor Mu?

Çalıştığı için yetim aylığı kesilmiş, bir süre çalıştıktan sonra işinden ayrılmış ve yetim aylığı almaya yeniden başlamış bir kız çocuğu evlendiği takdirde çeyiz parası almaya hak kazanıyor. Ayrıca bu durumdaki bireyler, evlendiklerinde eşleri tarafından bir sağlık sigortaları olmadığı takdirde bu 2 yıllık süreçte sağlık imkanlarından da yararlanmaya devam ediyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 2 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın