Çalışanlara 1 Günde İhbar Ve Kıdem Tazminatı

yorumsuz
28 views
Çalışanlara 1 Günde İhbar Ve Kıdem Tazminatı

Çalışanlar ve işverenler içinde suç duyurusu ve kıdem tazminatı mevzularında büyük problemler yaşanıyor  ve bu probleminin çözümü için mahkemelerine  müracaat  yapılıyordu. Sadece artık çalışan ve işveren arasındaki suç duyurusu ve kıdem tazminatı mevzularında mahkemeler yerine arabuluculara başvurulacak. Üstelik çalışan ve işveren arasındaki sorunların giderilmesi için arabulucular parasız hizmet vererek suç duyurusu ve kıdem tazminatı mevzularındaki anlaşmazlıkları 1 günde çözecek.

Resmi Gazete’de Gösterildi.

15 milyon sigortalı işçinin var olduğu vatanımızda çalışan ve işveren arasındaki bazı sıkıntıların çözebilmesi için  daha öncede iş  mahkemelerine müracaat yapılıyordu. Sadece iş  mahkemelerinde bu sorunların çözümü fazlaca uzun sürdüğü için iş mahkemeleri fazlaca meşgul oluyordu. Bu probleminin çözümü için artık mahkemelere değil arabuluculara müracaat yapılacak. Karar resmi gazetede gösterildi ve yılbaşından itibaren yürürlüğe girmesi planlanıyor. 15 milyon sigortalı işçinin işverenleri ile aralarında meydana gelen sorunları çözmek için artık mahkemeler değil arabulucular devreye girecek.

 İşçi Ve İşveren Arasındaki Problemler Ortalama 454 Günde Çözülüyordu

İşçi ve işveren arasındaki problemler mahkemelerde ortalama 454 günde sonuçlanıyordu, ek olarak maddi sıkıntılar yüzünden işçiler işverenlerine dava açamıyordu. Tüm bu sıkıntıların giderilmesi için  artık mahkemelere başvurmak yerine arabuluculara müracaat yapılacak. Arabulucular tamamen parasız hizmet verecek. İhbar ve kıdem tazminatı şeklinde mevzulara 1 günde netice bulacak.

 Hem İşçi İşveren İçin Pozitif Bir Gelişme

İşçi ve işveren arasındaki sorunların çözümü için iş mahkemelerine müracaat yapılıyordu. Gerek dava harcamaları fazlaca tuttuğu için gerekse davanın sonuçlanmasının fazlaca uzun süre almasıdan dolayı işçi ve işverenler büyük sıkıntılar yaşıyordu. Maddi ve tinsel olarak sorun yaşayan işçi ve işverenler  artık arabuluculuk hizmetiyle fazlaca kısa sürede ve tamamen ücretsiz bir şekilde problemlerine çözümler bulabilecek

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 17 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın