Bunları Yaparak Emeklilik Tarihini Öne Alabilirsiniz

yorumsuz
45 views
Bunları Yaparak Emeklilik Tarihini Öne Alabilirsiniz

Bir çalışanın emekli olabilmesi için bazı şartları yerine getirilmesi gerekmektedir. Bir çalışanın emekli olabilmesi için yerine getirmesi ihtiyaç duyulan şartlar; yaş, yıl ve prim günüdür. Yaş, yıl ve prim günü tamamlandıktan sonrasında çalışanların emekli olması için lüzumlu şartları yerine getirmiş olduğu kabul edilir. 9 Eylül 1999 tarihinden ilkin sigortalı olanlar daha erken emekli olabilirken bu tarihten sonrasında sigortalı olanlar için emeklilik yaşı kademeli olarak artış göstermektedir. Sadece bazı durumlarda emeklilik yaşı daha erkene alınabilir. Yıpranma, malüllük ve engelli emekliliği şeklinde durumların haricinde erken emekli olmak isteyenler için başka koşullar da mevcuttur.

Kadınlardaki Doğum Pozitif yanları

Erken emekli olmak isteyen bayanlara devlet  doğum pozitif yanları sağlıyor. Bayanlar prim gününü tamamlamamış olsa bile 3 çocuğa kadar devlete çocuk borçlanması yapabiliyor. Toplamda 6 yıl kadar borçlanabilecek olan hanımefendiler emekli olmak için bu pozitif yanları kullanabiliyor. Üç evladı olan hanım yaşı ve yılı dolmuş olsa bile  eğer prim günü eksikse tamamlaması için çalışmaya devam etmesi gerekiyor. Sadece evladı var ise ve doğumlardan ilkin sigortalı bir işte çalışmışsa 3 çocuğa kadar toplamda 2160 gün borçlanabilir.

Kadınlardaki Doğum Avantajını Kullanmak İçin Şartlar Nedir?

Erken emekli olmak isteyen hanımefendiler romantizmi kullanarak erken emekli olabilirler sadece bunun için lüzumlu şartlar vardır.

1- Doğumdan önceki dönemde sigortalı olarak çalışmak.

2- Doğumun gerçekleştiği tarihten itibaren iki yıl içinde herhangi bir primin yatırılmamış olması.

3- Doğumdan sonrasında çocuğun iki yıl için sağ olması.

Erkeklerde Askerlik Pozitif yanları

Erkeklerde ise askerlik pozitif yanları kullanarak emeklilik için avantaj sağlanmış oluyor. Emekli olmak isteyen erkekler askerliklerini saydırarak 1 yıl kadar ilkin emekli olan avantajını kullanabilirler.

Yaştan Emeklilik

Hanım ve erkeklerde 3600 günü tamamlayan çalışanlar yaşları ulaştıktan sonra erken emeklilik imkanı kullanabilirler. Bayanlar 58 erkeklerde ise 60 yaşına gelen bireyler emekli olabilirler.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 20 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın