Bir E-Devlet Kolaylığı: Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama

yorumsuz
155 views
Bir E-Devlet Kolaylığı: Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama

E-devlet uygulamasıyla yaşamımıza birçok kolaylık gelmiş oldu. Artık resmi kurumlarda kuyruk beklemeden, “bugün git yarın gel! Öğlen arasına girdi.” Stresine maruz kalmadan birçok işimizi birkaç tuş ile halledebiliyoruz.

Bu uygulamaların en güzellerinden birisi de Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama işlemidir. Adınıza çıkartacağınız (PTT şubelerinden alınabiliyor) bir E-devlet şifresi ile bu işlem iki dakikada gerçekleşmekte, öğrenmek istediklerinize kolaylıkla ulaşabilmektesiniz.

tc-kimlik-no-ile-dava-sorgulama.jpg

E- Devlet Dava Sogrulama

E-devlet şifrenizi aldıktan sonrasında uygulama adımları şu şekilde ilerlemektedir. Arama motoruna sorgulamak istediğiniz cümleyi yazın, mesela; “TC kimlik no ile dava sorgulamayada dosya numaranızı biliyorsanız ve dosyanın durumunu öğrenmeye gereksinim duyuyorsanız “dosya no ile dava sorgulamayadaicra sorgulama e-devlet” şeklinde. Sizi e-devlet kapısı adıyla sisteme yönlendirecektir. Buradan giriş kısmına gidin. Karşınıza TC Kimlik No ve gizyazı ekranı gelecektir. TC kimlik numaranızı üst kısma şifrenizi de alt kısma girin. İlk girişiniz ise şifrenizi değiştirmenizi isteyecektir. Bu işlem bir kez yapılır. Şifrenizi değiştirmeniz yararınıza olacaktır.

dosya-no-ile-dava-sorgulama.jpg

Adli Sicil Başlıkları

Siteme giriş yaptıktan sonrasında sol tarafta e hizmetler kısmını görmüş olacaksınız. Burayı tıklayın ve listeden en üstte Hakkaniyet Bakanlığı başlığını bulun. Bu başlığın altında Adli Sicil başlıkları ve UYAP başlıklarını görmüş olacaksınız. UYAP başlığının altında en altta yer edinen Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama alt başlığına tıklayın. Karşınıza taraf olduğunuz dosyalar sıralama halinde gelecektir. Listede, adli birimler, dosyanın yılı ve no’ su, açılış zamanı, taraf rolünüz ve detay kısmının yer aldığını görmüş olacaksınız. Detay kısmı mavidir. Üstüne tıkladığınızda dosya ile ilgili ne aşamada bulunduğunu, açık mı kapanıkbulunduğunu dosyanın fiziki detaylarını, vekilleri ve kabahat bilgilerine erişebileceksiniz. Hızla gelişen teknolojinin yaşamımıza katmış olduğu en güzel kolaylıklardan biridir e-devlet.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 12 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın