Araç Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır? Sms, E-devlet Ve Egm İle Araç Plaka Sorgulama

yorumsuz
82 views
Araç Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır? Sms, E-devlet Ve Egm İle Araç Plaka Sorgulama

İkinci el vasıta almayı düşünenlerin ilk yapmış olduğu işlerden birisi almayı planladıkları arabayı sorgulamaktır. Bu sayede almayı düşündükleri otomobil hakkında ilk bilgilere erişebilmiş olurlar. Vasıta detayları ile birlikte hasar kaydı sorgulama internetten yapılabildiği benzer biçimde cep telefonları aracılığı ile de yapılabilmektedir.

1. Peki, Vasıta Sorgulama Plakadan Iyi mi Yapılır?

Plaka verisi girilerek meydana getirilen sorgulama ile araca ilişkin var ise borçlar, plakanın değişip değişmediği, kazalar, hasar kayıtları, trafik cezaları ve araçta değişen parçalar ile ilgili bilgilere ulaşılabilmektedir. Plakadan vasıta sorgulama SMS, e-devlet, Güvenlik Genel Müdürlüğü sitesi ve Sigorta Data ve Nezaret Merkezi üstünden yapılmaktadır.

2. SMS İle Vasıta Plaka Sorgulama.

Tüm operatörler üstünden meydana getirilen bu sorgulama 7 TL ücret karşılığında gerçekleşmektedir. Aracın plakası cep telefonundan 5664’e gönderildiğinde aracın var ise yapmış olduğu kaza ve hasar detayları görüntülenmektedir.

3. E-devlet İle Vasıta Plaka Sorgulama.

E-devlet’e giriş yaptıktan sonrasında herhangi bir ücret ödemeden gerçekleştirilebilen bu hizmet ile sorgulanan aracın modeli, rengi, markası, benzer biçimde bilgilere erişilebilmektedir. E devlet vasıta sorgulama Güvenlik Genel Müdürlüğü menüsü üstünden yapılmaktadır.

4. EGM İle Vasıta Plaka Sorgulama.

Güvenlik Genel Müdürlüğü’ne ilişkin resmi web sitesine giriş yapıldıktan sonrasında “Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama” sekmesi ile istenen veriler girilerek vasıta sorgulaması yapılabilmektedir.

5. Sigorta Data ve Nezaret Merkezi İle Vasıta Plaka Sorgulama

Sigorta Data ve Nezaret Merkezi’ne ilişkin resmi web sitesinde bulunan Sorgulamalar ve Online İşlemler bölümünden sorgulanmak istenen aracın plaka numarası ve sorgulayan kişinin T.C. kimlik numarası girildiğinde vasıta hakkında düzenlenmiş olan trafik poliçesi, eksper raporu, kaza tespit raporu, benzer biçimde işlemler yapılabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 2 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın