Annelere Erken Emeklilik Son Durum

yorumsuz
36 views
Annelere Erken Emeklilik Son Durum

Annelere Erken Emeklilik Son Durum

Devletimizde çeşitli şekillerde erken emekli olabiliyorsunuz. Bunlardan biri de doğumdur. Son zamanlarda gündemde yer edinen bu mevzu çalışan annelere erken emeklilik müjdelenmektedir. Bayanların emek verme hayatlarında sigorta yaptırmadan ilkin yaptıkları doğumları da işin içine ilave edip borçlandırmaktadır. Kısacası bu da demek oluyor ki çalışan anneler emeklilik yaşını geriye çekip erken emekli olabilecekler. Önceki yıllarda yalnızca SSK’lı olanlar maksimum 2 çocuğa kadar borçlanma yapabiliyorlarken günümüzde bunlarda değişmiştir.

calisan-annelere-müjde.jpg

Artık SSK’lıların yanı sıra Bağ-Kur ve öteki memurlara da erken emeklilik bilinmektedir. Günümüzde borçlanma yapılabilecek çocuk sayısı da 2 den 3’e çıkarılmıştır. Üç çocuk sahibi bir anne erken emeklilik borçlanmasından 6 yıl prim kazanmaktadır. Yalnız şunu da hatırlatmamız gerekmektedir eğer çocuk hayatta ise prim alınabiliyor fakat çocuk vefat ederse yalnızca çocuğun yaşamış olduğu süre zarfı kadar prim almaya hak kazanır. Doğumdan sonraki 2 yıl içinde annenin adına herhangi bir prim yatmışsa doğumdan dolayı prim alamaz.

erken-emeklilik.jpg

Çalışan Annelerin Emeklilik Yaşı

Erken emekli olmak bir çok kişinin düşsel olmakla beraber hanımefendiler için bunu gerçekleştirebilmenin en kolay yolu ise doğum yapmaktır. Çalışan anneler doğum yapmaları durumunda borçlanma yaparak prim elde edebilirler. Emeklilik için yıl ve yaş şartını sağlaması fakat primi yetersiz olan bir annenin emekli olmasına hiçbir engel bulunmaz. Doğum borçlanması bulunan üç çocuklu bir annenin kazanılmış olduğu prim aşağı yukarı 6 yıla karşılık etmektedir. Bu sistemin yanlış anlaşılan bir tarafı vardır onu açıklığa kavuşturmak isterim. Ilk olarak bu sistem kısaca doğum borçlanması sizin erken emekli olmanızı sağlamaz fakat eğer yaş şartını tamamlayıp priminizin yetersiz olmasından dolayı emekliye ayrılamıyorsanız o süre bu sistem tam olarak size nazaran.

calisan-annelere-bakici-destegi

Çalışan Annelere Erken Emeklilik Son Dakika

Çalışan annelere primlerinin yetmemesi durumunda destek olan bu sistemin en kısa zamanda emek verme yaşından düşmesi için görüşmeler yapılacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 14 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın