Annelere Erken Emeklilik Şansı

yorumsuz
27 views
Annelere Erken Emeklilik Şansı

Önceki yıllarda ve günümüze kadar emeklilik konusunda kadın ve erkekler arasındaki eşitsizlik artık ortadan kaldırılıyor. Erkekler çalışmaya başlamadan yani sosyal güvenceleri yapılmadan önce askerlik sürelerini borçlanarak erken emekli olabiliyorken, kadınların bu imkânı bulunmuyordu.

1 Milyon Annenin Erken Emekli Olma Şartları Nelerdir?

Var olan düzenlemede kadınlar çalışma hayatına başladıktan sonraki doğumları için, doğum borçlanması yaparak erken emekli oluyorlar. Ancak bu durum erkekler kadar avantaj taşımıyor. Çünkü erkekler çalışma hayatına başlamadan önceki askerlik süreleri primden düşürülerek erken emekli oluyorlardı. Şimdi ise 2018 yılında hayata geçirilecek olan yeni yasa ile kadınlarda çalışmaya başlamadan önceki doğumları içinde doğum borçlanması yaparak erken emekli olabilecekler. Yeni yasa yürürlüğe girdiği tarihten itibaren primi eksik olan veya emeklilik için yaş bekleyen kadınlarda yaptıkları doğum sayısına göre primlerinden düşürülerek erken emekli olabilecekler.

Anneler Kaç Çocuğa Kadar Doğum Borçlanması Yapabiliyor?

Yeni yasaya göre 1 çocuk ve daha fazlası için doğum borçlanması yapabiliyorsunuz. 1 çocuk 2 yıl, 2 çocuk 4 yıl ve 3 çocuk 6 yıl emekliliği öne çekiyor. Yani çalışmaya başlamadan önce veya çalışma hayatına başladıktan sonraki doğumlarınızı borçlanarak emekliliğinizi erkene alabiliyorsunuz.

Özürlü Çocuğu Olan Annelere Müjde

Yeni çıkan yasayla yalnızca sigortalı olmadan önceki doğumlar için erken emeklilik imkânı ile birlikte, bakıma muhtaç engelli çocuğu olan annelerde doğum borçlanması yaparak hem prim artışı yapabilecek, hem de erken emekli olmalarının önü açılacak.

Evlat Edinen Anneler Yeni Yasadan Faydalanabilecekler mi?

Yeni yasayla biyolojik anne ile evlat edinen anne arasındaki fark kaldırılarak, evlat edinen annelerde biyolojik anneler gibi erken emekli olabileceklerdir. Bu durumda bulunan anneler için evlat edindikleri çocuğun maksimum 2 yaşın üzerinde olmaması gerekmektedir. Bununla birlikte çocuğunu evlat veren anne de doğum borçlanması yaparak erken emekli olma hakkını kazanacaklardır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 29 Nisan 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın