Ağız Kuruluğu Neden Olur?

yorumsuz
52 views
Ağız Kuruluğu Neden Olur?

Ağız kuruluğu salgılanan tükürüğün azalması ve kişinin ağzının kuruyup nemsiz kalması durumudur. Ağız kuruluğu sebepleri oldukça çeşitli olabilir. Bunlardan birkaçı kullandığınız herhangi bir ilaç var ise, herhangi bir hastalıktan mustaripseniz ağır bir hastalık olması gerekmez alerjik vakaları da ihtiva eder ya da hastalığa yakalanmak üzereyseniz şeklinde sebeplerden olabilir. Tedavi amaçlı verilen birçok ilacın mesela en basitinden ağrı kesicilerin dahi yan tesirleri içinde ağız kurulu vardır. Alt tarafı ağız kuruması deyip geçmemek lazım zira ağız kuruluğu oldukça tehlikeli hastalıkların habercisi olabilir ve ağzımızın içinde bulunan tükürükte oldukça önemlidir. Sindirim, irin ve benzeri sorunlardan kaçınmamızı sağlar.

agiz-kurulugu-nasil-giderilir.jpg

Ağız Kuruluğuna Bitkisel Çözümler/ Ağız Kuruluğu Iyi mi Giderilir

Ağız kuruluğunu önlemek için en kolay çözüm gün içinde içebildiğiniz kadar su içmektir. Eğer ben su içemiyorum diyorsanız suyunuzun tadını değiştirecek malzemeler ekleyebilirsiniz. Tarçın, limon, zencefil şeklinde besinler tatlandırıcı olarak kullanılabilecek leziz seçeneklerden yalnızca birkaçıdır tamamen isteğinize bağlı bir halde şekillendirebilirsiniz. Baharatlı ve aşırı tuzlu yiyeceklerden kaçının.

agiz-kurulugu-nedenleri.jpg

Rezene tohumu ya da çayı da işinize yarayabilir. Yemekten ilkin yada sonrasında asla fark etmez bir iki tane tohum yemeniz tükürük bezlerinizin çalışmasını sağlar. Sakız çiğnemek de ağız kuruluğunuzun üstesinden gelebilecek bir çözüm yoludur zira tükürük salımını hızlandıran etkenlerdendir. Son olarak ekşi besinler tüketmeniz mesela limon tükürük bezlerinizin çalışmasını sağlar yalnız her şeyde olduğu şeklinde bu gıdalardan de kararınca yenmesi gerekmektedir.

-agiz-kurulugu-nasil-giderilir.gif

Ağız Kuruluğu Tedavisi

Aslen ağız kuruluğunun kati bir tedavisi yoktur. Daha öncede belirtilen tedavi yollarından herhangi birini seçebilir ya da doktorunuza sorununuzu dile getirip ilaç yazmasını istemekten başka bir çözüm yolu yoktur. Eğer kuruluğun nedenini biliyorsanız, herhangi bir ilaçtan meydana gelen bir yan tesir bulunduğunu düşünüyorsanız ilaç kullanımını bırakarak da probleminin üstesinden gelebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 6 Temmuz 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın