Agi Tutarını Alamayan İşçi Ne Yapabilir?

yorumsuz
23 views
Agi Tutarını Alamayan İşçi Ne Yapabilir?

Vatanımızda çalışana asgari geçim indirimi ödeme zorunluluğu bulunmaktadır. AGİ şu demek oluyor ki Asgari Geçim İndirimi, çalışanın eş ve çocuk durumuna bağlı olarak belirlenen ve hesaplanan miktar kadar çalışanın maaşından daha azca gelir vergisi kesilmesini elde eden bir uygulamadır.

Asgari Geçim İndiriminin İşverene Bir Maliyeti Var Mıdır?

Asgari geçim indirimi (AGİ) uzun süredir vatanımızda uygulanıyor olmasına rağmen, tam olarak ne anlama geldiği birçok çalışan ve işveren tarafınca hemen hemen anlaşılamamıştır. Hala AGİ’nin işveren tarafınca eş ya da çocuk durumundan çalışana meydana getirilen para yardımı olduğu mevzusunda yaygın bir inanış vardır. Oysa AGİ şu demek oluyor ki Asgari Geçim İndirimi; devletin, alacağı gelir vergisinin bir bölümünden feragat etmesinden ibarettir. Dolayısıyla asgari geçim indiriminin işverene herhangi bir maliyeti bulunmamaktadır.

Agi’si Noksan Hesaplanan Çalışan

Mesela çalışan evlidir, eşi ev hanımı ve 2 evladı vardır. Bu çalışana 2016 yılı için verilmesi ihtiyaç duyulan AGİ miktarı 185,29 TL’dir. Fakat bu çalışan işverene herhangi bir beyanatta bulunmadığını yada bulunmuş olduğu halde patronunun bu beyanatı göz önünde bulundurmadığını düşünelim. Bu şekilde bir durumda, çalışanın 2016 yılı maaş bordrolarına bakıldığında her ay için, bekar/çocuksuz çalışana verildiği kadar şu demek oluyor ki 123,53 TL tutarında AGİ verildiği görülecektir. Bu da asgari geçim indirimi tamamlanmamış yatıyor anlama gelir.

Çalışan ister lüzumlu belgeleri işverene iletmiş ve işveren bu tarz şeyleri işleme sokmayı unutmuş olsun; isterse çalışan işverene hiçbir beyanatta bulunmamış olsun. Netice değişmeyecektir: Çalışan ödemesi gerekenden fazla vergi ödemiştir. Peki bu çalışan, alacağını kimden eğitim edecek?

Noksan Agi Alan Çalışanların Muhatabı Vergi Daireleridir

Burada işverenin cebine bir para girmemektedir. İşveren, çalışandan kestiği vergiyi vergi dairesine onun adına yatırmıştır. Bu çalışanın yapması ihtiyaç duyulan tek şey; bir dilekçeyle vergi dairesine müracaat etmek ve vergi hatası sebebiyle asgari geçim indirimi geriye dönük ödeme talebinde bulunmaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 20 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın