Adım Adım E-Devletten Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır Ve Bu Belgenin Geçerliliği Nedir?

yorumsuz
123 views
Adım Adım E-Devletten Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır Ve Bu Belgenin Geçerliliği Nedir?

Ilk olarak e-devlet dediğimiz sistemin ne işe yaradığını birazcık açıklayalım. E-devlet, devletin biz vatandaşlara sunmuş olduğu bir fırsat olup şahsımıza ilişkin resmi işlem ve durumların hepsini görüp ulaşabileceğimiz bir elektronik sistemdir. E-devlet talebe belgesi yada herhangi bir belgeyi bu sistem üstünden alabilmek için yapmamız ihtiyaç duyulan ilk işlem, herhangi bir PTT şubesine nüfus cüzdanınız ile gitmek ve 2TL şeklinde bir işlem tutarı ödeyerek E-devlet şifrenizi bir kereye mahsus olmak suretiyle almaktır. Daha sonrasında bu şifreniz ile www.turkiye.gov.tr adresini adres çubuğuna yazıp sayfayı açarak sayfada sağ üst köşede çıkan sisteme giriş butonuna tıklarız. Oluşturulan sayfadaki size ilişkin detayları (T.C. Kimlik Numaranız ve PTT’ den aldığınız E-devlet şifresi kısımları) doldurarak sisteme ilk girişimizi tamamlarız.

e-devletten-ogrenci-belgesi-nasil-alinir.jpg

Sonrasında Ne Yapmalı?

Anasayfanızda oluşturulan menülerden sol tarafta bulunan “e-Hizmetler ” isminde menüye tıklayarak açılacak olan sayfada isterseniz sol tarafta bulunan harflerle, isterseniz de kendiniz sayfayı aşağıya indirerek “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı” kısmına geliriz. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı altında bulunan mavi renk ile belirtilmiş bağlantılardan ihtiyacımız olan “Talebe Belgesi Sorgulama” yazan satırı seçerek e-devletten talebe belgesi alma işlemimizin son adımına yaklaşmış oluruz. Yazdır seçeneği ile yazıcınıza aktarabilir ya da kaydederek elektronik posta ile herhangi bir yere iletebilirsiniz.

ogrenci-belgesi-alamk-icin-gerekenler.png

Bu işlemleri hallettikten sonrasında akılda kalan sual işaretlerinden en büyüğü, elektronik posta ile gönderdiğimiz ya da çıktı aldığımız bu e-devlet talebe belgesi geçerli mi sorusudur. Bu probleminin akıllarda sual işareti bırakması normaldir bu sebeple üstünde bizim bildiğimiz şeklinde herhangi bir mühür, kaşe yada ıslak imza bulunmaz. Fakat teknoloji çağlarında olmanın getirilerinden olan barkod ve QR kodlarını unutmamak gerekir. Bu kapıda kullanılan barkod kim bilir oldukça daha güvenli sayılabilecek bir sistem olarak sizin üzerinize tanımlı sayılardan oluşmaktadır. Doğrusu bu belgeyi ileteceğiniz ilgili kurum belge üstündeki T.C. kimlik numaranız ve barkod numaranızdan sizin adli sicil kaydınıza ulaşabilecek, belgenin aslını görüntüleyerek doğrulama yapabilecektir. Bu şekilde de herhangi bir ücret ödemeden E-devlet kapısı üstünden talebe belgesine ulaşabileceksiniz.

e-devlet-sifresiyle-ogrenci-belgesi-nasil-alinir.jpg

Son Aşama

Son olarak, en başta bahsettiğimiz bu E-devlet şifrenizi unutmanız durumunda yapmanız gerekenlerden bahsedelim. Birinci çözüm yeniden PTT şubesine giderek kaybettiğinizi ya da bir kez daha gizyazı almak istediğinizi söyleyerek 4TL şeklinde yeniden işlem tutarı ödemek ve bir kere daha gizyazı almaktır.

İkinci çözüm ise rahat ve parasız olan www.turkiye.gov.tr adresinden “sisteme giriş” diyerek “şifremi unuttum “ butonuna tıklamaktır. Burada size birinci dereceden bir yakınınızın T.C. kimlik numarası ve size ilişkin bazı kimlik bilgilerini merak ederler. Sonrasında istenilen detayları girerek yeniden bir gizyazı alabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 10 Temmuz 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın