25 Yaş Altındaki Gençlerin GSS Borçları Artık Yok

yorumsuz
43 views
25 Yaş Altındaki Gençlerin GSS Borçları Artık Yok

Sıhhat hizmetleri almak tüm vatandaşlar için büyük bir ehemmiyet arz etmektedir. Türkiye’de Toplumsal Güvenlik Kurumu’nun başlatmış olduğu uygulamalar çerçevesinde, sıhhat sigortası olmayan kimse kalmaması hedeflenmiştir. Proje kapsamında sıhhat güvencesi bulunmayan her Türk vatandaşı Genel Sıhhat Sigortası (GSS)’ye dâhil edilmesi amaçlanmaktadır.

genel-saglik-sigortasi-25-yas-siniri.jpg

Üniversiteden mezun olan gençlerin iş bulamaması durumunda sıhhat sigortalarının olmayacak olmasından endişelenen SGK, bu duruma tedbir olarak mezun gençleri Genel Sıhhat Sigortası kapsamına almış bulunmakta. Ek olarak, Genel Sıhhat Sigortası 25 yaş sınırı getirilerek, 25 yaşından daha ufak vatandaşların sigorta pirim borçlarını tamamen silinmiştir. Böylece 25 yaş altı Genel Sıhhat Sigortası uygulaması ile gençler sıhhat hizmetlerini tamamen parasız alabilirler.

genel-saglik-sigortasi.jpg

Neler Değişti?

25 yaş altı sıhhat güvencesi uygulaması ile beraber, 3 milyondan fazla pirim borcu bulunan genç vatandaşın tüm borçları devlet tarafınca silinmiş bulunmakta. Borcu silinen bu gençlerin toplam pirim borçları ise ortalama 4 milyar lira civarında.

25-yas-alti-saglik-sigortasi.jpg

25 yaşını tamamlaması ile beraber Genel Sıhhat Sigortası 25 yaş sınırı kuralı haricinde kalan vatandaşlar ise iş bulamamaları halinde çük düşük pirimler ödeyerek GSS’ye dâhil olabilirler. Tüm vatandaşların sıhhat sigortasının olması istendiği için eğer 25 yaşından büyük kişiler Genel Sıhhat Sigortası primlerini ödeyemeyecek durumdalar ise, bulunmuş olduğu illerdeki Toplumsal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine başvurarak gelir testi yaptırmak zorundalar. Gelir testi meydana getirilen vatandaşlar için Toplumsal Güvenlik Kurumu kendilerine belirlenen prim borçlarını ödeyemeyecek durumda olduklarına kanaat getirmesi halinde, kişiler Genel Sıhhat Sigortası kapsamına alınır ve primleri de devlet tarafınca karşılanır.

Bu uygulamalarının tamamında Türkiye Cumhuriyeti Devleti tüm vatandaşlarının hastanelerden ücretsiz bir şekilde yararlanmasını ve sigorta güvencesi olmasını hedeflemektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 24 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın