10 Yıl Çalışana Çifte Tazminat

yorumsuz
38 views
10 Yıl Çalışana Çifte Tazminat

10 yıl çalışan çekilme ederse tazminat alır mı? 10 yıl kısaca 3 bin 600 gün emek harcama süresi ve 15 yıl sigorta süresini tamamlayan sigortalılar isterlerse yeni işyerlerinden de kendi rızalarıyla ayrılıp ikinci bir tazminat hakkını elde edebilecekler. Bu hakka haiz olmanın tek şartı, işyerinde bir senelik emek harcama süresini tamamlamak.

En Azca Bir Yıl O İşyerinde Çalışmak Gerekiyor

Emek harcama yaşamı ile ilgili kanunlarda, kıdem tazminatı almanın şartları açık bir üslupla belirtilmiş durumda. Çalmış olduğu iş yerinden çekilme edenler kıdem tazminatından yararlanamıyorlar. Bunun askerlik, emeklilik, hanımefendiler için evlilik şeklinde bazı istisnai durumları da olabiliyor. Kıdem tazminatı alma şartları içinde bir istisnai durum da sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 öncesinde olup 15 senelik sigortalılık süresiyle 10 yıl (3 bin 600 gün) emek harcama süresini tamamlayan çalışanlar için var. Bu sigortalılar SGK’dan 15 yıl sigortalılık ve 3 bin 600 gün emek harcama süresini doldurduklarına dair belge aldıklarında çalışmış oldukları işyerlerine başvurarak tazminatlarını alıp işi bırakabiliyorlar. Doğal minimum 1 yıl o işyerinde çalışıyor olmak gerekiyor.

İkinci Bir İşyerinde Çalışabilirler

İşte tam bu aşamada, “Kıdem tazminatını aldıktan sonrasında yeniden çalışabilir miyim, yeniden tazminattan yararlanabilir miyim” sorusu akla geliyor. Yargı kararları ışığında cevaplamak gerekirse; 15 yıl ve 3600 gün yazısıyla işten ayrılan biri aslına bakarsak, “Emek harcamayı bırakıp emekliliğimi bekleyeceğim” demiş oluyor. Bu yüzden çekilme eder etmez ertesi gün başka bir işyerinde çalışmaya başlaması tazminat hakkını kötüye kullanımı olarak görülebilir. Sadece makul bir süreden sonrasında tekrardan çalışmaya başlamanın önünde herhangi bir engel yok. İşverenin ‘fena niyet’ taleplerini daha önceki kararlarda Yargıtay haksız bulmuş ve kişilerin tekrardan çalışmalarının önündeki engelleri kaldırmıştır. Onun için tazminat alıp ayrılanlar ikinci bir işyerinde çalışabilmektedirler.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 29 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın