Bitki Koruma Ürününün Etiket Onayı Yapılması Nedir?Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen hizmetlerden biri olan bitki koruma ürünlerine etiket onayı, e-Devlet kapısı üzerinden sağlanmaktadır. Uzun ve yorucu kuyruklar bekleyerek alınan onaylar yerine elektronik ortamda dakikalar içinde bitki koruma ürünleri için etiket onayı işlemleri hakkında bilgi alabilirsiniz. E-Devlet bu hizmeti dolaylı olarak vermektedir. Yani bilgileriniz ile sisteme giriş yapıp adımları izlediğinizde, son sayfa sizi kurumun işlem yapabileceğiniz kendi sayfasına yönlendirecektir.

Bitki Koruma
Bitki Koruma

Bitki Koruma Nedir, Neden Önemlidir?

Tarımsal faaliyetleri ve verimi arttırmak, ürünlerin kalitesini yükseltmek amacı ile bitkileri zararlı ya da hastalıklı otlardan korumak için yapılan uygulamaların tümüne bitki koruma adını veririz. Bitkilerin sağlıklı ve bereketli şekilde gelişmesi için koruma yapılması büyük önem taşır.

Koruma altına alınmış bitkilerin ayırmak için kullanılan bir etiketleme sistemi vardır. Bu etiketler renklerine göre türlere ayrılır. Etiket onayı alan bitkiler koruma altına alınmış demektir.

Etiket Onayı
Etiket Onayı

Bitki Koruma Bülteni Nedir?

Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından, 1952 yılından bu yana yayınlanan Bitki Koruma Bülteni, bitki sağlığı hakkında İngilizce ve Türkçe araştırma makalelerine yer vermektedir. Bülten içinde, bitki koruma uygulamaları ve ilaçlamalarına dair detaylı bilgi paylaşımı yapılıyor. Bitki koruma ve etiket onayı hakkındaki süreçleri merak eden kişilerce takip edilen bu bültende, bitki yetiştirme ve iyileştirmesi hususunda her türlü bilgiye ulaşılabilmektedir.

Bitki Koruma Bülteni
Bitki Koruma Bülteni

Bitki Koruma Ürününün Etiket Onayı Nasıl Alınır?

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesindeki hizmetlerden biri olan bitki koruma ürünleri için etiket onayı, e-Devlet üzerinden alınabilir. Bunun için izlenmesi gereken yol oldukça hızlı ve kolay bir şekilde ilerlemektedir. Etiket onayı almak için şunlar yapılmalıdır:

  • T.C. kimlik numarası ve şifre yardımı ile e-Devlet sistemine giriş yapılmalıdır.
  • Sistem açıldığında önünüze çıkan sayfada yer alan menülerden “Kurumlar” seçeneğine girin.
  • Bu menü içinde bulunan sayfalar içinden “Tarım ve Orman Bakanlığı” sayfasına tıklayın.
  • Bakanlığın sunduğu hizmetler listesinden “Bitki Koruma Ürününün Etiket Onayı Yapılması” hizmetini seçin.
  • Yeni açılan sayfa sizi kurumun sitesine yönlendirecek.
  • “Uygulamaya Git” butonuna basın.
  • Kurumun ilgili sayfası açılacak ve bu sayfa içerisindeki yönlendirmelere uyarak onay alma işlemini tamamlayabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 20 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın