Bireysel Okur Yazarlık Belgesi Sorgulama - E-Devlet Türkiye

Bireysel Okur Yazarlık Belgesi SorgulamaE-Devlet Kapısı, pek çok kamu kuruluşu ile olan işlerinizi yapabileceğiniz online bir sitedir. Birçok devlet kurumunu bünyesine toplamış olan sistem, hizmetlerine her geçen gün bir yenisini eklemektedir. Bu hizmetlerden yararlanabilmek için T.C kimlik numaranıza ve herhangi bir PTT şubesinden edinebileceğiniz e-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir.

E-Devlet Kapısı, son dönemlerde hizmetlerine okur-yazarlık belgesi sorgulama işlemini de eklemiştir.

Okur Yazarlık Belgesi Nedir?

Eğitim Düzeyi, bir ülke için gelişmişliğin sembolüdür. Geçmişten günümüze her dönem okuryazar oranını arttırmak için pek çok çalışmalar yapılmış ve bu sayede birçok kişinin eğitimliler arasına katılımı sağlanmıştır.

Ülkemizde hiç okuma yazma bilmeyenler ve ilkokulu bitirememiş olanlar için Halk Eğitim Merkezlerinde okuryazarlık kursları açılmaktadır. Buradaki amaç kişiye okuma ve yazmayı öğretmek ya da onun ilkokul diploması edinmesini sağmaktır.

Kurslar iki kademeden oluşmaktadır. Birinci kademe okuma yazmayı öğrenmek için okuryazarlık belgesi almanızı sağlarken; ikinci kademe ise ilkokul diploması ile eşdeğer okuryazarlık belgesi edinmenizi sağlar.

Okuryazarlık kursları ile İlkokul diplomasına sahip olan yetişkin, Açık Öğretim Ortaokuluna kaydını yaptırarak eğitim hayatına devam edebilir ya da ehliyet için başvurabilir.

Bireysel Okur Yazarlık Belgesi Sorgulama İşlemi Nedir?

Okuryazarlık kursları sonunda kursiyere verilen belgeye okuryazarlık belgesi denir. Kişi bu belgeye e-Devlet Kapısı üzerinden okuryazar belgesi sorgulama işlemi ile ulaşabilir.

Bireysel Okur Yazarlık Belgesi Sorgulama İşlemi e-Devlet Kapısı üzerinden nasıl yapılır?

Bireysel Okur Yazarlık Belgesi Sorgulama işlemi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Oluşturduğunuz belgeyi, Bireysel Okur Yazarlık Doğrulama işleminde kullanabilirsiniz.

  • www.turkiyem.gov.tr (e-Devlet Kapısı) sitesine girilir.
  • Sağ üst köşedeki ”Giriş Yap” kısmına tıklayın.
  • T.C kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi giriniz ve ”Sisteme Giriş Yap” kısmına tıklayın.
  • Ana sayfadaki arama kısmına ”Bireysel Okur Yazarlık Belgesi Sorgulama” yazınız.
  • Böylece, Milli Eğitim Bakanlığı/Bireysel Okur Yazarlık Belgesi sayfasına ulaşarak belgenizi görebilirsiniz.

Bu işlem ile barkotlu Bireysel Okur Yazarlık Belgenizi oluşturabilir, resmi işlemlerinizde kullanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 18 Mayıs 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın