Belediye Çek Hesap Numaraları Nasıl Öğrenilir?


2019 belediye çek hesap numaraları devlet tarafından ücretsiz olarak sunulan e-Devlet kapısı uygulaması üzerinden öğrenilebilir durumdadır. Bunun için aşağıda belirttiğimiz listedeki adımları doğru bir şekilde uygulamanız gerekmektedir.

PTT Çek Hesap Numaraları
PTT Çek Hesap Numaraları

Belediye Çek Hesap Numarası Nedir?

Türkiye geneli tüm belediye başkanlıklarının PTT sistemi üzerinde bir posta çeki hesabı mevcuttur. Bu hesap numaraları vatandaşların arsa ve emlak vergilerini ücretsiz yapabilmeleri amacıyla oluşturulmuştur. Sizden talep edilen vergi miktarını vezne görevlisi alarak paranızı banka hesabına yatıracaktır. Bu işlem için öncelikle tabii ki arsa veya emlak verginizin miktarını bilmeniz gerekmektedir. Son anlaşmalar vasıtasıyla belediyeler ile yapılacak olan vergi tahsilatları ve sözleşmeler, anlaşmalar otomatikman PTT sisteminde gözükecektir.

PTT Belediye Çek Hesap Sorgulama
PTT Belediye Çek Hesap Sorgulama

Belediye Çek Hesap Numarası Öğrenme

  • İlk olarak ihtiyacınız olan, bir internet bağlantısı ve internete bağlanabilen bir cihazdır. Bunları temin etmenizin ardından cihazınızdaki internet tarayıcısındaki arama motoru kısmına e-Devlet’in resmi internet sitesinin adresini yazıp, bu adrese girerek e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir.
  • Adrese giriş yapmanızın ardından karşınıza çıkan ekranda istenilen bilgileri (Vatandaşlık numarası ve e-Devlet kapısı sistemine kayıtlı şifreniz) girmenizin ardından sisteme giriş yapınız.
  • E-Devlet kapısı sitesindeki ana sayfada en üst kısımda bulunan arama motoru kısmına “PTT Belediye Çek Hesap Numarası” yazın ve karşınıza çıkan ilk seçeneğe tıklayarak ilgili sayfaya giriş yapın.
  • Yukarıda belirttiğimiz gibi PTT belediye çek hesap numarası ile ilgili sayfaya giriş yapmanızın ardından karşınıza çıkan ekranda şehir seçmeniz istenecektir. Hangi şehrin belediye çek hesap numaralarını öğrenmek istiyorsanız o şehri seçerek sorgula butonuna basın. Sorgula butonuna basmanızın ardından karşınıza seçtiğiniz şehirdeki belediyelerin tamamının çek hesap numaraları çıkacaktır. İstediğiniz takdirde bu verileri yazıcıdan çıktı olarak alabilirsiniz.

Belediye Çek Hesap Numarası Öğrenme 2. Yol

E-Devlet üzerinden işleminizi gerçekleştiremediğiniz ya da gerçekleştirmek istemediğiniz takdirde belediye çek hesaplarını öğrenmek için 2. bir yol da mevcuttur.

Gelir İdaresi Başkanlığı Çek Hesap Numarası Sorgulama
Gelir İdaresi Başkanlığı Çek Hesap Numarası Sorgulama

İnternet tarayıcınızın arama motoru kısmına Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesinin adresini girerek Gelir İdaresi Başkanlığı sitesine giriş yapabilir ve 189 numaralı Vergi İletişim Merkezi’nin müşteri temsilcileri ile temasa geçerek belediye çek hesap numaralarını ve posta çek numaralarını öğrenebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 3 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın