Bayburt Üniversitesi Transkript Sorgulama Nasıl Yapılır?


Eğitim hayatı boyunca farklı not sistemleri uygulanmıştır. İlk, orta ve lise dönemi not sistemleri karneler ya da e-okul sistemi üzerinden duyurulur. Lisans eğitimine devam eden öğrencilerin kullandıkları sistem ise farklıdır. Üniversiteler, not bilgilerini transkript aracılığıyla öğrencilere iletirler.

Transkript Nedir?

Öğrencilerin not bilgilerini içeren dokümanlara transkript adı verilir. Bu dokümanlarda ilgili öğrencinin okulu, bölümü, dersleri, öğrenim dili, ortalaması gibi bilgiler yer alır. Her öğrencinin bir transkript belgesi vardır. Bu belge pek çok alanda kullanılabilen ve geçerliliği olan bir belgedir.

Transkript Nedir?
Transkript Nedir?

Transkript Ne İşe Yarar?

Transkript, öğrencilerin sadece üniversite hayatları boyunca ihtiyaçları olan bir belge değildir. Bu belge ulaşım araçları için kart çıkarımında, staj ya da burs başvurularında ve yüksek lisans, doktora veya askerlik işlemlerinde kullanılır. Böyle durumlarda, kişinin mezun olduğu okulun verdiği transkripti alması gerekmektedir.

Bayburt Üniversitesi
Bayburt Üniversitesi

Transkript Nasıl Alınır?

Transkript belgesini almak birkaç farklı yolla mümkündür. İhtiyaç ya da koşullara göre mezun olunan okulun öğrenci işleri biriminden ya da üniversite bilgi sistemi üzerinden alınabilir. Bugün artık pek çok üniversite öğrencisi transkript sorgulaması için e-Devlet uygulamasını da kullanabilmektedir. Bayburt Üniversitesi bu hizmeti alabileceğiniz üniversitelerden biridir.

e-Devlet Transkript Sorgulama
e-Devlet Transkript Sorgulama

Bayburt Üniversitesi Transkript Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bayburt Üniversitesi’nde eğitim görmüş öğrenciler transkriptlerini e-Devlet üzerinden kolaylıkla alabilirler. Öğrencilerin yapmaları gereken ilk şey T.C. kimlik numarası ve belirledikleri şifre ile sisteme girmektir. Eğer herhangi bir şifreleri yoksa en yakın PTT şubesine nüfus cüzdanları ile birlikte giderek şifre alabilirler. Sisteme girdikten sonra transkript sorgulaması yapmak için izlenmesi gereken yol şu şekildedir:

  • Ana sayfa üzerinde yer alan “Kurumlar” seçeneğini tıklayın.
  • Sayfa içinde başka bir bölüm olan “Üniversiteler” bölümünü seçin.
  • E-Devlet üzerinden hizmet veren üniversitelerin listesi içinden “Bayburt Üniversitesi” kısmına tıklayın.
  • Karşınıza iki seçenek çıkacak: Transkript Doğrulama ve Transkript Sorgulama
  • “Transkript Sorgulama” seçeneğine tıklayın.
  • Bilgilendirme yazısını okuyup, onaylayın.
  • Sizden istenen öğrencilik bilgilerini doğru ve tam bir şekilde girin.
  • Sistemde var olan kayıtlı belgeleri doğrulayın.
  • Tüm bu işlemlerden sonra transkriptinize ulaşabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 4 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın