Balık Yetiştiriciliği Görüş BaşvurusuDeniz mahsulleri yetiştiriciliğine ilişkin olarak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gereken prosedürler açıklanarak kültür balıkçılığının yaygınlaştırılmasına yönelik olarak kişinin izlemesi gereken adımlar anlatılmaktadır. Bunun için müracaat aşamasından onay aşamasına kadar geçen süreyi ele almak gerekmektedir.

Gerekli Belgeler

Girişimcinin başvuru dilekçesi

1/25.000 ölçeğinde harita

Ön etüt raporu

Su tahlil sonuç raporu

Kroki

Mülkiyet belgesi olarak gerekli belgelerle tarım ve orman bakanlığı e devlet hizmetlerine yer verilmektedir.

Ön Etüt 

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce görevlendirilmiş teknik ekip tarafından ilgili mahalde yapılacak su yüzey araştırması, su kapasitesi, su derinliği, suyun kalitesi ve benzeri tüm tahlil sonuçlarını içermektedir. Bu aşamadan sonra ön etüt raporu hazırlanarak burada aktarılmakta ve tesisin kurulmasına ilişkin olarak tesis yerinin, yol tarifinin ve de su kaynağına ilişkin bilgilere yer verilmektedir.

Proje 

Ön etüt raporu olumlu sonuçlanan müteşebbislerin proje sunması gerekmektedir. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından heyet kontrolleri yapılarak ve il özel idaresinin görüşü alınarak girişimciye kabul veya red yanıtı verilmektedir. Bu aşamanın hemen ardından balık yetiştiriciliği başvuru dilekçesi hazırlanarak hızlı bir şekilde teknik şartname düzenlenmektedir. Bu sürecin ardından yatırımcıya yönelik olarak her türlü tesis kurulumuna ilişkin kiralama işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu işlemler il özel idaresi tarafından yürütülmektedir.

Teknik Personel Çalıştırılması Zorunluluğu

Su ürünleri yetiştiriciliği alanına yönelik 4 yıllık fakülte mezunu olanlar ve kamuda en az 5 yıl deneyimli olan nitelikli personellerin çalıştırılması gerekmektedir. İşte bu zorunluluk esasına dayanarak kültür balıkçılığı başvuru dilekçesi olarak tüm işlemlerin e-devlet sistemi üzerinden hızlı bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir. Ortada duran tüm bu niteliklere ilişkin olarak yer verildiği zaman karşımıza çıkmaya devam ettiğini her yönden dikkate almak gerekmektedir. Bu özellikler itibariyle de son derece önem teşkil eden yaklaşım tarzı olarak kendini göstermeye devam eder. Bu özelliklerine dayandırıldığı zaman da her yönden fark yaratan nitelikleri ışığında karşımızdaki yerini korumaya devam ettiğini gerçekten de dikkate almamız her açıdan önem teşkil eden niteliklerden birisi olarak kendini gösteren konulardır.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın