Bakım İhtiyacı Olan Engellilerin Kurumsal Bakım Taleplerinin Ön Başvurusu Nasıl Yapılır? - E-Devlet Türkiye

Bakım İhtiyacı Olan Engellilerin Kurumsal Bakım Taleplerinin Ön Başvurusu Nasıl Yapılır?Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından düzenlenen yeni kararlar sonunda bakım ihtiyacı olan engelli vatandaşlar online ortamda bakım talebinde bulunabilirler. E-Devlet kapısı üzerinden sisteme giriş yaptıktan sonra ön başvuru işlemlerini tamamlamak oldukça kolay ve hızlı şekilde yapılabilmektedir. Sunulan bu hizmet sayesinde engelli bireyler her türlü resmi ve özel kurum bakım taleplerini sunabilirler.

Engellilere Kurumsal Bakım Talebi Oluşturma
Engellilere Kurumsal Bakım Talebi Oluşturma Nasıl Yapılır?

Bakım İhtiyacı Olan Engellilerin Kurumsal Bakım Talebinde Bulunma Koşulları Nelerdir?

Bakım talebinde bulunmak için engelli vatandaşların bazı koşullara uyum sağlaması gerekir. Bu koşullar sağlandığında ihtiyacı olan resmi ya da özel kurum bakımına ve maaş bağlanma talebine başvurabilirler. Gerekli koşullar arasında engelin oranının ağırlığın belirlenmesi, “Bakıma Muhtaç Engellilerin Tespiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik” kapsamında değerlendirilmesi ve engelli bireyin geçerliliği olan bir rapora sahip olması sayılabilir. İstenen koşullar tamamlandığında herhangi bir pürüz yaşamadan başvuru yapılabilir.

Kurumsal Bakım Talebi Oluşturma
Kurumsal Bakım Talebi Oluşturma

Bakım Talebi Ön Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli bireylerin kendi kendilerini idare edebilmeleri ve bakımlarını sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmeleri mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda yardım sağlayacak bakım hizmetleri bulunmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde verilen hizmetlerden biri olan kurumsal bakım talebi ön başvurusunu, e-Devlet kapısı üzerinden yapmak için şu yollar izlenmelidir:

Kurumsal Bakım Talebi Oluşturma Ön Başvuru
Kurumsal Bakım Talebi Oluşturma Ön Başvuru
  • T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapın. Şifrenizi unuttuysanız ya da henüz almadıysanız en yakın PTT şubesinden yardım talebinde bulunabilirsiniz.
  • Sistemi açtıktan sonra ana sayfa üzerinde bulunan “Kurumlar” sayfasına girin.
  • Sayfada yer alan alt başlıklardan biri olan “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” sayfasına tıklayın.
  • Yeni açılan sayfada bakanlık dahilinde sunulan tüm hizmetler çıkacaktır.
  • “Bakım İhtiyacı Olan Engellilerin Kurumsal Bakım Taleplerinin Ön Başvurusu” hizmetini seçin.
  • Açılan ilk sayfada daha önce yapılan başvurular bulunmaktadır. Eğer daha önce başvuru yapmadıysanız bu sayfa boş olacaktır. Sağ üst köşede yer alan “Yeni Başvuru” butonuna basın.
  • Bilgilerinizin kontrolünü yapın ve eksikleri tamamlayın.
  • Son olarak başvurunuzu onaylayın ve ön başvuru işlemini gerçekleştirin.
Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 15 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın