Avcılık Belgesi Başvurusu - E-Devlet Türkiye

Avcılık Belgesi BaşvurusuGelişen ve değişen teknolojinin yakın tarihteki en önemli yeniliklerinden birisi internettir. Bilgisayar ve akıllı telefonlar aracılığıyla dünyada milyarlarca insana ulaşan bu sanal ağ, haberleşmeden ticarete, eğitimden eğlenceye kadar pek çok alanda çeşitli hizmetler barındırmaktadır. İnternet sayesinde, fiziksel olarak aynı ortamda bulunmayan bir kişinin yüzünü görmek, uzakta bulunan bir okulun kütüphanesini gezmek ya da gündelik hayatta yerine getirmemiz gereken yükümlülükleri kolayca halledebilmek gibi pek çok hizmete kolayca ulaşmak mümkündür. Bu duruma paralel olarak ülkemizde de internet tabanlı pek çok yenilik yaşanmıştır. Bunlardan birisi resmi bir uygulama olan e-Devlet hizmetidir.

Kısaca e-Devlet Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından hayata geçirilen, pek çok resmi kurum ve kuruluşa internet üzerinden ulaşma imkanı sağlayan sanal hizmet sistemine e-Devlet denilir. İlgili devlet kuruluşuna internet yoluyla ulaşarak resmi işlemleri gerçekleştirme olanağı sunan bu sistem, avcılık belgesi başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar için de hizmet sunmaktadır. Dileyen vatandaşlar mevcut TC kimlik numaraları ve e-Devlet şifreleri ile bu sisteme giriş yapabilmektedirler.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Herhangi bir PTT şubesine giderek şifre talebinde bulunan kişiler, 2 TL tutarında bir ücret karşılığında anında e-Devlet şifresi alabilirler. Temin edilen bu şifre ile sisteme giriş yapıldıktan sonra şifre güncelleme bölümünde yeni bir parola oluşturmaları tavsiye edilmektedir.

Avcılık Belgesi Hakkında Bilgi

Doğal hayatın mevcut dengesini bozmadan avcılık faaliyetlerinin yürütülebilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen, avcılık ile ilgili bir takım kuralları ve şartları içeren belgeye avcılık belgesi adı verilmektedir. Söz konusu belgeyi almak ya da mevcut belge üzerinde işlem yapmak isteyen vatandaşlar, e-Devlet sistemine giriş yaparak bu isteklerini gerçekleştirebilirler.

E-Devlet Üzerinden Avcılık Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu işlem için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir.

  • İnternet üzerinden türkiye.gov.tr adresine kimlik numarası ve şifre yardımıyla giriş yapılır
  • Açılan e-Devlet sistemi ana ekranının üst bölümündeki ‘arama’ kutucuğuna ‘Avcılık Belgesi Başvurusu’ yazılarak açılan ilgili başlığa tıklanır
  • Sistemin yönlendirdiği sayfanın sağ tarafında bulunan ‘yeni başvuru’ butonuna tıklanır
  • Bu işlemin sonrasında ekrana gelen formun 3. Basamağında (1. Ve 2. Basamaklar sistem tarafından otomatik olarak doldurulur) yer alan ‘Başvuru Formu’ bölümünde, yaşanılan şehir işaretlenir ve hemen altındaki kutucuğa dilekçe metni girilir.
  • Ardından 4. Basamakta bulunan ‘Dosya Ekleme’ bölümüne tıklanarak bilgisayarda kayıtlı olan avcılık ile ilgili evraklar eklenir
  • Bu sayfanın en altında yer alan onay kutucuğuna ‘EVET’ yazılarak ‘Başvur’ butonuna tıklanır ve işlem tamamlanır.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 11 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın