Asal Yoklama Başvurusu


Her Türk genci, zamanı geldiğinde askerlik vazifesini yerine getirmek ve bu vesileyle ülkesine hizmet etmeyi arzulamaktadır. Bu doğrultuda belli bir yaşa gelen ve bu sorumluluğunu yerine getirmek isteyen kişiler, ASAL aracılığıyla işlemlerini başlatır ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin uygun gördüğü bir görevde askerlik vazifesini yapmaya başlar. Söz konusu aşamaya gelmiş kişilerin merak ettiği en önemli sorulardan birisi de ASAL biriminin ne olduğudur.

ASAL Nedir? Ne İş Yapar?

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde hizmet veren ve gerekli şartları taşıyan her Türk gencinin yapmakla yükümlü olduğu askerlik vazifesi için ilgili işlemleri gerçekleştiren birime ASAL denir. ASAL, Asker Alma Dairesi Başkanlığı anlamına gelmektedir. Sunduğu hizmetler ve yaptığı çalışmalarla, yasal olarak askerlik vazifesini yapma zamanı gelmiş kişilere yardımcı olmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri ile vatandaşlar arasında bu anlamda bir köprü vazifesi görmektedir.

Yoklama Nedir?

Askere gitmek ve ülkesinin kendisine verdiği bu yükümlülüğü en güzel bir şekilde yerine getirerek vatanına hizmet etmek pek çok gencin hayalidir. Hayatın birçok alanında olduğu gibi askerlik vazifesinde de bu görevi yerine getirmek için başvuracak kişilerde bir takım özellikler aranmaktadır. Bu anlamda, başvuruda bulunacak kişinin sağlık durumu ve fiziksel özellikleri göz önüne alınarak yapılan araştırmaya yoklama adı verilmektedir. Yine ASAL tarafından yapılan bu yoklama sayesinde kişinin askerlik vazifesine uygun olup olmadığı öğrenilmektedir.

E-Devletten Başvuru İmkanı

Askerlik çağına gelen ve bu sorumluluğunu yerine getirmek için yoklamasını yaptırmak isteyen kişiler artık internet üzerinden de başvuru yaparak işlemlerini başlatabilmektedirler. Devlet tarafından uygulamaya konulan ve hemen hemen tüm kamu kuruluşlarına online olarak ulaşmayı sağlayan e-Devlet, ASAL Yoklama Başvurusu yapmak isteyen bireyler için de hizmet sunmaktadır.

Nasıl Başvurulur?

Online bir şekilde ASAL Yoklama Başvurusu yapmak isteyen kişilerin izlemesi gereken adımlar şunlardır:

 • E-Devlet sistemine, TC Kimlik Numarası ve PTT aracılığıyla temin edilen şifre yardımıyla türkiye.gov.tr adresi üzerinden giriş yapılır.
 • Açılan sayfanın üst kısmında yer alan ‘ara’ kutucuğuna ‘ASAL Yoklama İşlemleri’ yazılır ve arama sonrasında çıkan başlığa tıklanır.
 • Bu aşamaların ardından gelen sayfada kullanılacak hizmet ile ilgili olarak kişiye bilgi vermek amacıyla düzenlenen ‘Bilgilendirme ve Onay Formu’ karşıya çıkar.
 • İlgili form dikkatli bir şekilde okunur ve hemen altında yer alan ‘anladım ve kabul ediyorum’ cümlesinin yer aldığı kutucuk işaretlenerek ‘Devam Et’ denilir.
 • Sonraki aşamada, başvuruyu yapacak bireyin, şahsi bilgilerini doldurması için hazırlanan ‘Sınıflandırmaya Esas Bilgi Formu’ eksiksiz bir şekilde doldurulur ve hemen alt kısmında yer alan ‘fotoğraf ekleme’ bölümüne, sayfada belirtilen yönergelere uygun olarak çekilmiş bir fotoğraf eklenerek ‘Devam Et’ butonuna basılır.
 • Açılan sayfada yer alan ‘fotoğraf düzenleme’ bölümünde, üst bölümdeki yönergeler ışığında fotoğraf düzenlenerek ‘Kaydet ve İlerle’ denilir.
 • Fotoğraf başarıyla yüklendikten sonra, ‘Sınıflandırmaya Esas Bilgi Formu-Anket’ başlıklı bir bölüm karşıya çıkar ve doldurularak ilerlenir.
 • İlgili bölümler sonrasında kişinin askere gideceği tarih olan celp dönemini belirlemek için bir sayfa açılır ve belirlenen tarihlerden birisi seçilerek devam edilir.
 • Ardından kişinin sağlık durumu ile ilgili bilgi almak amacıyla hazırlanan Sağlık Formu doldurulur ve devam et denilir.
 • Tüm bu işlemler sonrasında ekrana gelen ‘Başvuru Ön izleme’ bölümünde, doldurulan bilgiler kontrol edilir ve ‘Başvuruyu Kaydet’ denilerek işlem tamamlanır.
 • Online başvuru yapıldıktan sonra ilgili sayfanın altında yer alan yönerge metni okunur ve çıktısının alınması istenilen Sınıflandırmaya Esas Bilgi Formu ve Sağlık Bilgi Formu isimli bağlantılara tıklanarak belgeler temin edilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 2 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın