Asal Sevk Başvurusu Belge DoğrulamaZamanı geldiğinde askerlik vazifesini yerine getirerek ülkesine hizmet etmek her Türk gencinin hem yükümlülüğü hem de hayalidir. Sağlıklı her Türk genci belli bir yaşa geldiğinde silahaltına alınır. Bu anlamda Türk Silahlı Kuvvetleri, askerlik çağına gelmiş gençleri ASAL aracılığıyla göreve çağırmaktadır.

ASAL Nedir?

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde faaliyetlerini yürüten ASAL, Askere Alma Dairesi Başkanlığı olarak bilinmektedir. Askerlik vazifesini yerine getirmek için başvuruda bulunan bireylerin, ilgili işlemlerini gerçekleştirmekle yükümlüdür. Vatani görevini yapmak isteyen ve bu anlamda resmi kuruluşlara başvurması gereken bireyler, ASAL üzerinden tüm işlemlerini yürütebilmektedirler. Sevk başvuruları askerlik şubelerinden yapılabildiği gibi, yakın zamanda getirilen bir takım yenilikler ile artık internet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Bu anlamda e- Devlet sistemi üzerinde yapılan düzenlemelerle asker adayları çok kolay bir şekilde sevk başvurularını gerçekleştirmektedirler.

E- Devlet Hakkında

E-Devlet, kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili işlemleri gerçekleştirebilmek için oluşturulan sanal vatandaşlık hizmetidir. İnternet üzerinde faaliyet gösteren bu sistem ile vatandaşlar, resmi işlerini e-devlet web sitesi üzerinden pratik bir şekilde çözebilmektedirler. Yapmaları gereken türkiye.gov.tr adresine, TC Kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile girerek ilgili resmi kuruluşun linkine tıklamak. Giriş yaptıktan sonra diledikleri bakanlık ya da kurumdan pek çok belge ve bilgi alımı yapabilmektedirler.

Şifre Nasıl Alınır?

Neredeyse tüm kamu kurumlarına online olarak ulaşma imkanı sağlayan e-Devlet sistemi, vatandaşların bilgilerini güvende tutabilmek amacıyla şifreli girişleri zorunlu tutmaktadır. Bu anlamda her birey sisteme giriş yaparken kimlik numaralarının yanında, kendilerine tanımlanmış bir şifre de kullanmaları da gerekmektedir. E-Devlet sistemine ilk kez giriş yapacak vatandaşların, şifrelerini alabilmek için PTT şubelerine uğramaları yeterlidir. Bu adreslerden 2 TL tutarında bir ücret ödeyerek şifrelerini alabilirler.

ASAL Sevk Belgesi Doğrulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet sistemi üzerinden sevk başvuru belgelerini doğrulatmak isteyen bireyler, şu adımları izlemelidir:

  • İnternet üzerinden türkiye.gov.tr adresine girilir
  • Açılan sayfadaki kutucuklara TC Kimlik numarası ve e-Devlet şifresi yazılarak giriş yapılır
  • Ekrana gelen ana sayfanın üst kısmında yer alan ‘arama’ kutucuğuna, ‘’ASAL Sevk Başvurusu Belge Doğrulama’’ yazılarak, açılan başlıklardan ilgili olan seçilir ve ‘enter’ tuşuna basılır.
  • Bu işlemin ardından belge doğrulama bölümü açılır.
  • Ekranda yer alan kutucuğa, başvuru belgesi üzerinde yer alan barkod numarası girilerek ‘Devam Et’ butonuna basılır ve sorgulama bölümünde ilgili belgenin doğru olup olmadığı sonuçlanır.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 31 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın