ASAL Celp Dönem TercihiKamu kuruluşları ile ilgili olan işleri ve takibini yapabileceğiz bir site olan e-Devlet Kapısı, hizmetlerine her geçen gün bir yenisini eklemektedir. Birçok kurumu tek çatı altında toplamış olan site, bu yapısı ile kullanıcılarına pek çok kolaylık sağlamaktadır.

Devletle olan ve ıslak imza gerektirmeyen işleriniz için e- Devlet Kapısını Kullanabilirsiniz. Sitenin yapısının basit olması işlemlerinizi çabuk halledebilmeniz için önemli bir kıstastır.

Asker Alma Dairesi Başkanlığı Nedir?

Her devlet işleminde olduğu gibi askerlik ile olan işlemlerinizde de e-Devlet Kapısını kullanabilirsiniz. ASAL açılımı, Asker Alma Dairesi Başkanlığı’dır. ASAL, askerlikle ilgili işlemlerin yapıldığı bir kurumdur. Genelkurmay başkalığı tarafından belirlenen asker sayısını temin etmek, mevzuatları güncellemek gibi askerlikle ilgili birçok konuda bilgi ve işlem için başvurulan bir kurumdur.

ASAL ile ilgili pek çok hizmeti online olarak e-Devlet Kapısı üzerinden yapabilirsiniz.

Askerlikte Celp Dönemi Ne Demektir?

Askerlikte celp, askere çağrılma olarak adlandırılır. Askere alım dönemleri; şubat, mayıs, ağustos ve kasım aylarıdır. Bu celp dönemleri dışında askere alımlar olmamaktadır. Her celp dönemi için belirlenmiş bir başvuru tarihi vardır.

ASAL Celp Dönem Tercihini e-Devlet Kapısı Üzerinden Yapılmasının Faydaları Nelerdir?

E-Devlet kapısı üzerinden yapılan her işte olduğu gibi celp dönemi tercihi işlemi de sıra beklemeden bulunduğunuz ortamı değiştirmeden kolayca yapabileceğiniz işlemler arasındadır.

E-Devlet Kapısı Üzerinden ASAL Celp Dönem Tercih Başvurusu Nasıl Yapılır?

ASAL celp tercih başvurusu, her celp dönemi için verilen tarih aralığında yapılmalıdır. Bu önemli bir ayrıntıdır. Celp tercihi yapılmazsa, kişinin celp dönemi Asker Alma Dairesi Başkanlığı tarafından belirlenecektir.

  • www.turkiyem.gov.tr adresine T.C kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile giriş yapılır.
  • Ana sayfa arama butonuna ” ASAL celp dönem tercih başvuru” yazılır.
  • Açılan sayfada Milli Savunma Bakanlığı/asal celp dönem tercih yazısına tıklanır.
  • Açılan sayfada istediğiniz celp dönemini seçebilirsiniz.

E-Devlet Kapısı üzerinde yaptığınız tercih sonucunu bu sistemi takip ederek öğrenebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın